Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Videoklipy Michaela Jacksona: Historie toho nejlepšího od krále popu

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

1. 11. 2009

Michael Jackson je mrtvý! Že vás to vůbec nepřekvapilo? Vím, není to žádná objevná novinka. Nedávno jsem v jednom nejmenovaném nákupním centru málem vrazila do figuríny se zvláštním nosem a v typickém Jacksonovském oblečku, do kin právě přichází film This Is It o jeho plánovaném comebacku a jeho jméno vidíte všude! Je to vlastně jako by žil. Jako by se mu hvězdný návrat povedl…

Zdroj: aolcdn.com

Zdroj: aolcdn.com

I když si docela živě pamatuji na doby, kdy všechno, co nemělo nos, bylo Michael Jackson, jeho kvality a přízvisko král popu, které si vysloužil, nejde popřít. Můžeme jej s klidem označit za mrtvou legendu. Za svého života dokázal věci, o kterých se jiným ani nesnilo. Od změny barvy kůže přes obvinění ze sexuálního obtěžování mladistvých až po přeplněné hitparády jeho písněmi a neuvěřitelnými pohyby konče.

Vlastně od Michaelových pěti let bylo jasné, že se nikdo do se nedokáže hýbat jako on. Svými choreografiemi definitivně ovlivnil celou popovou kulturu a ještě dnes můžete vidět spoustu lidí, kteří se snaží napodobit legendární moonwalk

A to je to, čím Michael změnil svět:

Jeho videa se vyznačují dokonalým propracováním své doby. Jsou originální a nápaditá. Jsou plná tance a energie. Zcela definitivně můžeme říct, že ovlivnila celou popkulturu.

V roce 1982 vychází album Thriller. Jedná se o šesté album černošského R&B popového zpěváka Michaela Jacksona a dostává se do předních pozic v prodejnosti. Jeho druhým singlem se stala píseň Billie Jean. Její video údajně přineslo pozornost stanici MTV, v té době novému a neznámému hudebnímu kanálu. Bylo to také jedním z prvních videí černého umělce, které bylo hráno na hudební stanici. Do té doby se pokládala černá hudba za „nedostatečně rockovou.“ V klipu mladého, úspěšného Jacksona pronásleduje nočním městem paparazzi. Zatímco si Michael prozpěvuje o Billie Jean, paparazzimu se prostě nedaří.

Jako další singl úspěšného alba přichází Beat it, kritiky označené jako nejlepší píseň alba, a Jackson se s konečnou platností stává popovou ikonou celého světa. Video je se inspiruje černou mládeží z ulice.

Thriller je zřejmě nejdražší video všech dob. Ale také nejznámější, nejzajímavější, nejpodmanivější a nejvíce ovlivňující. V roce 2006 zaplnil políčko Nejúspěšnější video v Guinnessově knize rekordů.

Poprvé ve videu Bad začíná Jackson používat sexuální motivy. A proč? Protože je špatný!

Zajímavá ukázka z přípravy filmu This Is It. (Who’s bad?)

Přichází devadesátá léta a s nimi Black or White. Všichni víme, jak to dopadlo… Když ale vyšlo v listopadu 1991 video, sledovalo je přibližně 500 milionů diváků z dvaceti sedmi světových zemí! Nikomu jinému se to před Michaelem ani po něm nepovedlo.

Video In the Closet bylo Jacksonovo nejvíce sexuálně provokující kousek. Svádivý tanec s Jacksonem si zahrála topmodelka Naomi Campbell. V Jihoafrické republice bylo díky své sexualitě zákázáno.

Scream je jedno z těch, které jsou nejvíce oceněny kritiky. Duet se sestrou Janet získal tolik nominací i ocenění jako žádné jiné video.

Jak už sám název napovídá, Earth Song je zaměřen ekologicky. Ukazuje obrázky surového jednání se zvířaty, ničení lesů, znečistění a válku. Čas se vrací, život se obnovuje, války končí a lesy znovu rostou. Sám Michael měl, podle jeho slov ve snímku This is it, tuto skladbu zařazenou mezi svými nejoblíbenějšími.

Zmínila jsem tedy to nejzásadnější. Existuje však velká spousta dalších unikátů z dílny Michaela Jacksona, krále popu, které by za zmínku určitě stály. Máte nějaké oblíbené? Podělte se…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Videoklipy Michaela Jacksona: Historie toho nejlepšího od krále popu