Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Videoklipy Cartonnage: Od dortíků a malůvek po protestsongy

Redakce

Redakce

8. 8. 2010

Počátky tohoto seskupení sahají do roku 2001. Cartonnage je kapela na vzestupu. Obdiv sklidili například u anglické zpěvačky Lily Allen nebo u Mobyho. Mají stylovou hudební i vizuální tvář. Pojďme si kromě jejich dosavadní tvorby shrnout i několik videoklipů.

Cartonnage, Zdroj: archiv kapely

Ústřední postavy tohoto projektu vystupují pod pseudonymy. Armin Effenberger spojil hudební síly se zpěvačkou a členkou divadelního souboru Semafor Vandou Choco a nakonec i s ostatními členy skupiny. Ačkoli je  jejich hudební styl označován jako elektro-pop, samotná kapela svou hudbu popisuje jako koláž různých stylově žánrových typů. Hned u debutové desky CD1 z roku 2004 je patrná přítomnost trip-hopu, ambientní hudby a elektro-popového střídání nálad. Z tohoto období bychom mohli připomenout videoklip k písni J’apprends.

Posluchačsky líbivé a úspěšnější je od roku 2008 druhé album Curiously Connected, ke kterému vzniklo pod taktovkou režiséra Dana Svátka hned několik videoklipů.

Videoklip k titulnímu singlu Curiously Connected posluchačům poskytuje kromě anglicky zpívaného popu doprovázeného progresivním elektrem i přímý pohled do tvůrčí práce kapely.

Singl Patisserie dostal báječný vizuální vzhled v podobě cukrářského videoklipu, jehož děj se odehrává po zavíračce v jedné pražské cukrárně. Herec Jan Vondráček si zde zahrál roli manžela, prosazujícího zdravý životní styl. Jeho manželka Vanda ho zasvěcuje do tajemství dortíčků za společnosti několika boubelek. Díky této písni se Cartonnage zasloužili o nominaci na cenu Anděl a Objev roku u dnes již zaniklého časopisu Filter. Klip natočil režisér Štěpán Vondrážka ve spolupráci s AJP Production.

Poslední písní alba Curiously Connected, k níž byl stvořen videoklip, je balada Brand new day. Klip obsahuje sestřih dokumenárních záběrů z Tibetu a Číny a začíná pozitivním pohledem na hornatou krajinu nebo relaxující asijské obyvatele. Záběry se ale časem vytmavují zdokumentovanou vojenskou činností, potlačováním lidských práv, násilím a nepokoji. V základu je píseň Brand new day protestsongem, kritizujícím Olympijské hry v Číně. Kapela označuje tuto událost za pouhý lukrativní kšeft. Tento názor je v klipu vyobrazen jako animace olympijských kruhů, které se nakonec sesypou jako mince do pokladničkového prasátka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Videoklipy Cartonnage: Od dortíků a malůvek po protestsongy