Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Video: Susan Boyle dál sní svůj sen

Petra Duhajská

Petra Duhajská

13. 3. 2010

Susan_BoyleO Susan Boyle toho bylo za posledních čtrnáct měsíců napsáno tolik, že by bylo nošením sov do Atén opět se k jejímu zázračnému příběhu vracet. Její debutové album I Dreamed A Dream si ale jistě pozornost zaslouží. Výjimečné je totiž v mnoha směrech.

Susan Boyle - I Dreamed A Dream, Zdroj: archiv

Susan Boyle - I Dreamed A Dream, Zdroj: archiv

Od 21. ledna 2009, kdy Susan Boyle vstoupila na jeviště Scottish Exhibition and Conference Centre v Glasgow při konkurzu do soutěže Britain’s Got Talent, uběhl už více než rok. Co se od té doby změnilo? V životě Susan Boyle jistě mnoho. Téměř přes noc se proslavila, poskytla už nepočítaně rozhovorů, její vystoupení zhlédly na serveru youtube miliony lidí. Ale co je pro ni nejdůležitější; dostala možnost natočit vlastní album. Poprvé Susan vkročila do studia v červenci, aby otestovala, jak bude její hlas vhodný k nahrávání. Výsledky překvapily ji i ostříleného hudebního producenta Steva Maca. Během léta si Susan vybírala písně a postupně nahrávala album. Výběr skladeb byl pro ni klíčový. „Bylo důležité, abych cítila vše, co jsem zpívala,“ uvedla.

Co se ale za tu dobu stalo s podobou populární hudby? Většina dnešních zpěvaček pop music by se mohla z fleku dát na modeling. Už v šedesátých letech se říkalo, že ve dvaceti je člověk příliš starý, aby se z něj stala hvězda. Stačí se podívat na klip kterékoli z dnešních popových královen a člověk získá dojem, že dobře zpívat nestačí; musíte tancovat, vypadat dokonale, být sexy… a o ten zpěv a ani texty písní vlastně už ani tolik nejde. Ale Susan Boyle vrací naději těm hudebním fanouškům, kteří by stále ještě rádi věřili, že zpěv je to hlavní. Je jí skoro padesát a modelka ani tanečnice by z ní opravdu nebyla. A její úspěch v soutěži Britain’s Got Talent dokazuje, že je to spoustě lidí úplně jedno.

Na prvním místě je láska k hudbě

Ani první album Susan Boyle mezi ostatní popová alba rozhodně nezapadne. Je třeba zdůraznit, že Susan skutečně skvěle zpívá a má nádherný hlas. I z hlediska výběru písní je její album dosti originální. Koleda, náboženský tradicionál, ale i písně, které původně nahrály takové legendy pop music jako Rolling Stones, Madonna nebo Monkeys. Susan ke každé písni přistupuje po svém. Citlivé aranže jí dovolují předvést její pěvecké schopnosti i vřelý a hluboce lidský přednes. Ať už Susan zpívá píseň Wild Horses, Daydream Believer nebo How Great Thou Art, vždy je na prvním místě její láska k hudbě a ke zpěvu.

To by se ale mohlo z přednosti stát slabinou jejího alba. Je skvělé, jsou na něm skvělé písně, které zpívá skvělá zpěvačka. Ale není jisté, jestli to dnes posluchačům opravdu stačí. A jestli ano, tak na jak dlouho. Mohlo by se stát, že postupem času kouzlo vyprchá. Bude jistě záviset na výběru písní a zpracování dalších alb. Ale to koneckonců není problémem pouze Susan Boyle. Každý zpěvák a každá kapela musí hledat tu správnou směs svého stylu a novoty, aby se ze stylu nestal stereotyp. Doufejme, že Susan tu směs najde.

Susan Boyle – I Dream A Dream

Vydáno: 23. listopadu 2009

Celkový čas: 43:00

Skladby: Wild Horses, I Dreamed a Dream, Cry Me A River, How Great Thou Art, You’ll See, Daydream Believer, Up To The Mountain, Amazing Grace, Who I Was Born To Be, Proud, The End Of The World, Silent Night

Vydalo: SonyBMG Entertainment

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Video: Susan Boyle dál sní svůj sen