×
TOPZINE.cz

VIDEO: Režimem zakázaná česká dokumentaristka dostala medaili AMU

!Exkluzivně!Jméno Drahomíry Vihanové je běžnému publiku v podstatě neznámé. Česká dokumentaristka doplatila v nejplodnějším období své filmařské kariéry na restrikce ze strany tehdejšího režimu. V trezorech tak po dlouhá léta zůstalo několik filmových klenotů, které se až nyní dostávají na DVD. Podívejte se na exkluzivní ukázku!

Režisérka Drahomíra Vihanová, Zdroj: MFDF

Na DVD trh se dostává trojice nosičů, které jsou po okraj naplněny zajímavým filmovým materiálem. Dříve obtížně dostupné filmy se podařilo dostat na český trh zejména díky úsilí Davida Havase a Dominika Krutského, kteří jsou studenty na katedrách produkce a střihu FAMU. Sama Drahomíra Vihanová pak vyučuje střih. Za přispění fondu pro podporu a rozvoj kinematografie máme možnost zhlédnout v podstatě kompletní filmografii dříve zakázané režisérky.

Při slavnostním křtu DVD edice byla také oceněna dlouholetá pedagogická a tvůrčí činnost Vihanové. Z rukou rektora AMU Iva Mathého si převzala Zlatou medaili Akademie múzických umění a zařadila se tak po bok takových jmen, jakými jsou například dokumentarista Jan Špáta, Ivan Passer, Jan Švankmajer nebo Věra Chytilová.

Podívejte se na exkluzivní ukázku z filmu Zabitá

V rámci slavnostního večera byly v sále kina Ponrepo promítnuty také dva režisérčiny filmy. Absolventský kousek Fuga na černých klávesách a dokument Denně předstupuji před tvou tvář. Jak přes 40 let starý absolventský film, tak dojemný a myšlenkově hutný dokument bez nejmenších problémů obstojí ve srovnání se současnou uměleckou tvorbou. U režisérky, jejíž jméno je pro většinu filmových fanoušků neznámé, velké a velmi příjemné překvapení. Oba tyto filmy jsou  samozřejmě také součástí vydané DVD edice.

VIDEO: Režimem zakázaná česká dokumentaristka dostala medaili AMU
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.