Menu
TOPZINE.cz
Maturita 2023

VIDEO: Národní srovnávací zkoušky v klipech od SCIO

Zuzana Černá

Zuzana Černá

23. 12. 2010

Společnost SCIO, která má na triku přípravu národních srovnávacích zkoušek (testů, které se využívají coby přijímací zkoušky na vysoké školy) se rozhodla, že převálcuje ministerstvo školství, a připraví vlastní videospoty. Dobešův úřad totiž nedávno představil krátká videa, v nichž po boku mladých fotbalistů a hereček, vzkazuje maturantům, aby vzali osud do vlastních rukou.

Cílem je představit studentům zkoušky tak, jak jiné (například tu maturitní) neznají – jako přátelskou zkoušku, která je hlavně užitečná, vypovídající, propracovaná, kvalitní, relevantní, exkluzivní a už ne za hubičku, ale za poctivě naučené.

O těchto přívlastcích se v souvislosti s maturitou pochybuje často. Na vině jsou často bohužel i tvůrci samotní a politici. A novináři, kteří svými vzletnými titulky o tom, že maturita možná nebude, zbytečně bouří vlny. Maturanti se přitom shodují a vyzývají SCIO, Cermat a MŠMT, ať už hlavně konečně řeknou CO a JAK.

Desítka ilustračních klipů s názvy Den D, Při testu, Výsledky, Příprava na zkoušku, Závěr zkoušky a jinými využívá stejnou šablonu poučeného školitele a nepoučeného figuranta. Nic nového se nedozvíme. Základní informace, akorát dostaly líbivý a místy až nuceně vtipný kabát.

Tiskový mluvčí společnosti SCIO ve svém e-mailu pro novináře píše:

Propagační video se dá udělat jako svazácká agitka s pár celebritkami a jedním ambiciózním ministrem, ale to nepovažujeme za nejlepší řešení. Ve videu k Národním srovnávacím zkouškám, rozděleném do desíti tematických dílů, jsme se pokusili skloubit informace s trochou nadhledu.

Klipy ministra školství Dobeše vysílala hudební stanice Óčko, téměř okamžitě ale sklidily kritiku. A to jak za styl, kterému se Dobeš propůjčil, tak za peníze, které za to zaplatil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Národní srovnávací zkoušky v klipech od SCIO