Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

VIDEO: Luminárium vás pohltí kouzlem světel a barev

Petr Pečenka

Petr Pečenka

18. 7. 2011

Necháte se rádi unášet atmosférou katedrál prosvětlených barevnými vitrážemi? Uchvacuje vás nekonečnost vesmíru, neuchopitelnost prostoru nebo rádi meditujete? Pokud ano, měli jste možnost všechny tyto pocity zažít při procházce Lumináriem v pražských Letňanech.

Foto: Luminárium

V interiéru Luminária se budete cítit jako v katedrále Zdroj: quix

Luminárium je unikátní projekt britské společnosti Architects of Air, která jej do České republiky přiváží po deseti letech podruhé, a to ve dnech 15. až 18 července. Máte tedy poslední den na návštěvu. Společnost Architects of Air vyrábí celou řadu druhů luminárií. U nás je k vidění nejnovější typ Mirazio, který svou štaci začal v australském Sydney a k nám se dostal přes španělskou Segovii. Nezdrží se u nás moc dlouho, protože se vydává za dalšími návštěvníky – tentokrát do skotského Edinburghu.

Nafukovací katedrála

Luminárium je vlastně nafukovací stavba. Zvenku vám může připomínat obrovský a tvarově složitý nafukovací hrad zdobený kostelními kupolemi, nebo vesmírnou základnu. To, co je podstatné, se ale odehrává uvnitř. Tam vás totiž pohltí labyrint plný nejrůznějších zákoutí, tunelů a menších či větších síní. Jedinečný a tvarově neuchopitelný prostor ožívá pestrobarevnou hrou světel, které prochází různě silnou stěnou stavby a různě velkými světelnými průduchy. Vytváří tak neopakovatelný dojem intimity a zároveň velkoleposti a úžasu.

Za vznikem Luminárií stojí architekt Alan Patkinson, který v roce 1981 založil firmu Architects of Air (Architekti vzduchu) a s prvním Lumináriem zvaným Eggopolis přišel v roce 1990. „Tato architektura je navržena s cílem umocnit pocit zázraku,“ říká Alan Parkinson. „Inspiraci jsem hledal v architektuře katedrál a mešit, čerpal jsem z přírodních tvarů a geometrických těles. Využívám běžné techniky z navrhování plechových konstrukcí spolu s citem pro to, jak se pružné materiály při napnutí zdeformují,“ vysvětluje architekt.

Průzkumná plavba oceánem barev

Vzhledem k subtilitě celé konstrukce musí být Luminária dokonale ukotvena proti větru. Stavba se skládá z několika základních prvků – rohových kopulí a zámotků propojených tunely. Musí tu být i neprůchozí místa k posezení a meditaci. Především ale musí návštěvníkům umožňovat průzkumnou cestu, a to i lidem na invalidním vozíku.

FOTO: exteriér Luminária

Z vnějšku vypadá Luminárium jako vesmírná základna

Každý návštěvník dostane při vstupu instrukce a plánek Luminária, odloží si obuv a může začít objevnou plavbu oceánem barev a světel. Nadpozemský dojem nemusí být vzdálený od působení středověkých katedrál nebo průletů jinými vesmíry.

Pokud jste návštěvu Luminária nestihli tentokrát, můžete počkat, jestli se k nám dostane dříve než třeba za dalších deset let, a nebo se podívat do zahraničí. Po světě putuje několik exemplářů různých typů. To pražské zamíří do Francie. Další Luminária můžete v nejbližší době vidět ve Velké Británii. Například v Skegness nebo v Lydney.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Luminárium vás pohltí kouzlem světel a barev