Menu
TOPZINE.cz
Apetit

VIDEO: Jihokorejci mohou nakupovat jídlo v metru pomocí telefonů

Martin Peška

Martin Peška

24. 7. 2011

Marketingová agentura Cheil navrhla loni na podzim pro Tesco v jihokorejském Soulu otevření virtuálního supermarketu s potravinami přímo na nástupištích stanice metra. Uživatelé jednoduše nakupují na cestě pomocí svých smartphonů a QR kódů.

FOTO: Tesco supermarket v soulském metru

Zdroj: youtube.com

Na ochranné stěně na nástupišti v soulském metru bylo místo billboardů instalováno několik virtuálních regálů s potravinami s cenami jako u běžných výrobků v samotném obchodě. Každé zboží má i svůj QR kód. Cestující si tak mohou vybrat libovolný produkt, který si chtějí koupit, vyfotí si příslušný QR kód a zboží si pomocí Tesco Home Plus smartphone aplikace přidají do svých on-line nákupních košíků.

Co jsou to QR kódy?

QR kódy jsou vlastně obdoba klasických čárových kódů známých z obchodů. QR ale není tvořen z čárek, ale z černobílých bloků, které se skládají v obrazce ve tvaru čtverců. QR kódy tak díky své konstrukci umožňují přenášet daleko více informací.

Technologii pro QR kódy navrhla už v roce 1994 japonská společnost Denso-Wave. Původně byly užívány hlavně pro označování součástek v automobilovém průmyslu. Díky mobilním telefonům s fotoaparáty však může k jejich masovému rozšíření do různých oblastí využití dojít až nyní.

Celá transakce je dokončena po internetu a zboží je cestujícímu – nakupujícímu – dodáno během dne přímo domů.

Speciální virtuální supermarket využívá volného času cestujících, kteří mohou nakupovat, než přijede jejich metro. Současně šetří i dobu, kterou by strávili cestou do obchodu a samotným nakupováním. Službu údajně využívá přes 10 000 cestujících.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Jihokorejci mohou nakupovat jídlo v metru pomocí telefonů