Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

VIDEO: Jak si doma vyšetřit prsa? Tým sexy doktorů vás to teď naučí

Redakce

Redakce

24. 7. 2012

Nádory prsů straší spíše starší věkovou skupinu žen. Víte ale, že pacientkami se mohou stát i ženy mladšího věku? Nikdy není pozdě začít se učit samovyšetření a tihle chlápci vám ukážou, jak na to.

video
play-sharp-fill

Každý prs je jiný. Velikost, tvar, struktura se mění s věkem. Pokud jste žena mezi 20 – 35 lety, vaše prsa mají strukturu prsů plodné ženy. Pod kůží můžete nahmatat různě velkou vrstvu podkožního tuku a pod ním vlastní těleso prsní žlázy. Je členěná na komůrky, které se mírně vydouvají na povrch. Připomíná trs hroznového vína na pohled i na dotyk.

Největší pozornost věnujte vnější horní čtvrtině prsů

Pravidelným samovyšetřováním poznáte strukturu svých prsou. Ve známém prostředí se lépe zorientujete, je větší šance všimnout si změn, jako jsou cysty či nádory. Ty při nahmatání připomínají tvrdé bouličky, většinou jen na jednom prsu. Největší pozornost má být věnována vnější horní čtvrtině prsou. Právě tam se vyskytuje nejvíce nádorů.

Jako parazité mohou žít nádory s člověkem několik let, jejich růst je několikaletý příběh. V průběhu svého života se vyvíjejí. Učí se, jak osídlit tělo a poškodit jeho přirozené funkce. Čím dříve se odhalí, tím je snazší je zničit. Proto patří jakékoliv podezření do ordinace lékaře.

Kdy je na místě zvýšená opatrnost?

Pokud se nádory prsů vyskytují v některých rodinách častěji, je masnadě být na pozoru. Významný vliv dědičnosti je prokázán málokdy. Pozor také při užívání hormonální terapie před odběrem vajíček na umělé oplodnění. Vysoké dávky hormonů mohou zvyšovat riziko rozvoje nádoru. Naopak hormonální antikoncepce může svými nízkými hladinami hormonů riziko snižovat.

Dejte samovyšetřování zelenou

Zvětšené uzliny v podpaží, vtažení, zjizvení kůže, výtok z bradavky, otok, zčervenání. Tak se taky může nádor projevovat. Jediná možnost, jak si zachránit život, je přijít do ordinace. Čím starší je nádor, tím menší jsou šance na jeho zneškodnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Jak si doma vyšetřit prsa? Tým sexy doktorů vás to teď naučí