Menu
TOPZINE.cz
Studium

VIDEO: Já nejsem z gymplu! říká studentka v kampani na podporu odborných škol

Alena Nová

Alena Nová

7. 1. 2011

FOTO: Já nejsem z gympluJak přilákat děti ke studiu na odborných školách? Formou, která jim je blízká a mluví jejich řečí. Tak uvažoval pražský magistrát, když zadal středoškolákům natočit video představující odborné školství jako jistý krok k profesi, která je bude bavit. Klip Já nejsem z gymplu! vysílá televize Óčko, najdete ho i na YouTube nebo Facebooku.

„Chci dělat věci, které mě baví a být úspěšná, proto jdu do odborného školství. Já nejsem z gymplu!“ říká studentka v minutovém spotu, v němž se představuje celkem 21 profesí od uměleckých až po technické. Poselství klipu je jasné: na odborné škole se budete věnovat oblasti, která je vám blízká, aniž byste se čtyři roky museli šprtat třeba dějepis nebo biologii. A po skončení školy můžete na rozdíl od gymnazistů nastoupit hned do praxe.

Z devítky na gymnázium? Jsou i jiné možnosti

Pro deváťáky je stále častěji jasnou volbou gymnázium, ačkoli neposkytuje žádnou odbornou přípravu a šance na uplatnění absolventů je bez dalšího studia mizivá. Kampaň Já nejsem z gymplu! navazující na projekt Řemeslo má zlaté dno – řemeslo žije, zaměřený na učňovské obory, možná pomůže situaci změnit ve prospěch odborného školství. Přispět k tomu mají i vznikající stejnojmenné webové stránky, které najdete zde.

Video propagující například práci kuchaře, zdravotní sestry, elektrotechnika či chemika natočili studenti Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské, kde se vyučuje maturitní obor Filmová a televizní tvorba. V soutěži na scénář k video spotu vybrala škola skupinu tří tvůrců, z nichž jeden zároveň klip i režíroval.

Natáčení zvládl tým během jediného dne, samotné přípravy, kdy bylo třeba sehnat prostory, herce, kostýmy a veškerou techniku, zabraly celý měsíc. V hlavní roli dívky, která hledá svou budoucí profesi a řešení nachází ve studiu na odborné škole, se představila studentka obchodní akademie Lucie Křížová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Já nejsem z gymplu! říká studentka v kampani na podporu odborných škol