Menu
TOPZINE.cz
Cestování

VIDEO: Islandský vulkán se opět ozval. Co s letenkou nebo zájezdem, když se zavřou letiště?

Redakce

Redakce

30. 5. 2011

Příroda šílí, vulkány chrlí, letový provoz nad Evropou je ohrožen a vy máte zakoupenou letenku nebo zájezd. Co teď dělat? Přečtěte si naše tipy, jak legálně bojovat.

FOTO: Erupce na islandské sopce v noci

Erupce na islandské sopce v noci, Zdroj: youtube.com

Samozřejmě všichni víme, že příroda si nevybírá. To, co provádíme my jí, tak ona nám jen oplácí. Povodně, tsunami, zemětřesení, hurikány, vulkány. Tím vším nám příroda dokazuje svou sílu.

V případě, že nastane nějaká mimořádná událost, jako je například výbuch islandské sopky a následuje uzavření vzdušného prostoru, pak vy, jako cestující, máte svá práva. A to v případě, že máte zakoupenou platnou letenku i zájezd od cestovní kanceláře.

1. Jste klientem letecké společnosti

V tomto případě máte zakoupenou platnou letenku a kvůli tzv. zásahu vyšší moci je vám odepřen nástup na palubu nebo dojde ke zrušení či významnému zpoždění letu. Pak máte nárok na:

  • informace (o aktuálním vývoji situace, o délce zpoždění atd.)
  • asistenci (občerstvení během čekací doby, hotelové ubytování v případě přesměrování na jiný let, dopravu z a na letiště, 2 telefonické hovory či faxové a emailové zprávy zdarma)
  • Náhradu letenky nebo přesměrování na jiný let

Náhrada zahrnuje vrácení uhrazené částky za tu část letu, která nebyla využita, vrácení uhrazené částky za již uskutečněnou část letu (v případě neuskutečnění letu v plném rozsahu) a zpáteční let do prvního místa odletu, přesměrování do cílové destinace jiným letem (po vašem souhlasu).

Všechna tato nařízení se vztahují na cestující s odletem z letiště umístěného v EU (nehledě na to, kde je sídlo letecké společnosti) a na cestující odlétající z letiště umístěného mimo EU na letiště v EU, pokud je let provozován leteckou společností neusazenou v EU.

2. Jste klientem cestovní kanceláře

Zde mohou nastat dvě možnosti. Buď ještě zájezd nezačal, nebo už jste na zájezd odletěli:

  • Zájezd ještě nezačal

Organizátor zájezdu je povinen vás informovat o tom, že se let neuskuteční. Musí vám nabídnout zájezd v jiném alternativním termínu ve srovnatelné kvalitě. Pokud nebudete chtít změnit cestovní smlouvu, máte nárok na vrácení zaplacené částky.

  • Zájezd již začal

Organizátor musí s maximálním úsilím zajistit vhodné alternativní řešení, aby zájezd mohl pokračovat. Pokud není možné v zájezdu pokračovat nebo vy alternativní řešení odmítnete, máte nárok na ekvivalentní dopravu zpět do místa odjezdu (popřípadě jiného místa, se kterým souhlasíte). Máte nárok na rychlou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Islandský vulkán se opět ozval. Co s letenkou nebo zájezdem, když se zavřou letiště?