Menu
TOPZINE.cz
Cestování

VIDEO: Iniciační proces v Papui Nové Guineji aneb Jak se (ne)stát krokodýlem

Redakce

Redakce

4. 9. 2011

Iniciační procesy se v různých koutech světa liší. Avšak věřte, že na Papui Nové Guineji byste raději zůstali chlapcem. Aby se tamní budoucí muži podobali krokodýlům, nechají si skarifikovat téměř celé tělo.

FOTO: Jizvy připomínající krokodýlí kůži

Jizvy připomínající krokodýlí kůži, Zdroj: youtube.com

Iniciační proces v této oblasti trvá šest týdnů a je pro budoucí muže velice vyčerpávající jak po fyzické, tak po emocionální stránce. Týká se chlapců od jedenáctého roku života až po muže starší třiceti let. Pakliže se chtějí stát muži, musí se zúčastnit bolestivého zjizvování, jehož výsledek připomíná krokodýlí kůži. K narušení povrchu kůže využívají bambusový klacík.

Kmen věří, že jizvy jsou krokodýlí zuby, jež pozřou jejich adolescenci a promění je v krokodýlí muže. Také věří, že pokud se z chlapce má stát muž, musí mít zkušenost s bolestí, aby dokázal čelit všem nepříjemnostem v budoucnu.

Legenda praví, že když v dávných dobách krokodýli migrovali řekou Sepik, proměnili se a vytvořili lidskou populaci.

Řezné rány budou zdobit jejich záda, hruď i pozadí. Při vyčerpávajícím zjizvování budoucí muži žvýkají lístky s účinky připomínajícími silný drink. Ani po dokončení jizev to chlapci nemají za sebou. Hrozí jim rozsáhlá infekce, proti které se preventivně potírají olejem a nechávají se vyudit kouřem, jenž má protizánětlivé učinky.

FOTO: Krokodýlí farma

Krokodýlí farma, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Následující dva týdny vykonávají rutinní činosti, které zvýrazní vzhled jizev. V závěru iniciačního procesu vystaví přeživší své jizvy dokazující mužství na odiv a jelikož jsou nyní pravými muži, vyčkávají zvolení nového vůdce kmene.

A co si o tomto rituálu myslíte vy? Ještě stále považujete za iniciaci tetanovku?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Iniciační proces v Papui Nové Guineji aneb Jak se (ne)stát krokodýlem