Menu
TOPZINE.cz
Sport

VIDEO: I brankáři se rádi poperou. Deset největších brankářských bitek v NHL

Martin Slabý

Martin Slabý

22. 6. 2011

Kdo by neznal koření hokejové NHL, tedy populární bitky mezi hráči. Mezi diváky tolik oblíbené boxerské vložky ale nejsou zdaleka jen výsadou hráčů v poli. Podívejte se na výběr deseti takových šarvátek výhradně s účastí brankářů.

Hokej

Momenty, kdy hráči odhodí rukavice a začnou si vše vyřizovat ručně, jsou mezi fanoušky velmi populární, Zdroj: sxc.hu

Cestu po zámořských hokejových arénách začneme v Calgary. Na tamním ledě se totiž v březnu 2004 český gólman Tomáš Vokoun, tehdy ve službách Nashville Predators, dostal do křížku se svým finským protihráčem Mikkou Kiprusoffem.

Pro druhý přírůstek do sbírky se v čase nemusíme zdaleka o tolik vracet. Letos v únoru došlo v duelu New York Islanders a Pittsburgh Penguins k šarvátce u mantinelu, uprostřed kluziště však mezitím nelenil gólman Tučňáků Brent Johnson a doslova si dojel pro Ricka DiPietra. Ten mu ale příliš nevzdoroval a hned po první ráně se poroučel k zemi.

V naší galerii nechybí ani zástupci Philadelphie Flyers a Buffala Sabers. Právě gólmani těchto dvou celků, Garth Snow a Steve Shields, si to rozdali před čtyřmi lety. I hřiště vymezené mantinely jim nakonec bylo malé a společně se přesunuli téměř až na střídačku Sabers.

Nejfousatějším exemplářem bitkařské síně slávy jest potyčka mezi švédskou gólmanskou legendou Tommym Söderströmem, jenž v prosinci 1995 hájil klec New York Islanders, a Coreym Schwabem z New Jersey. Legenda nelegenda, Söderström dostal pěkně na budku.

V bitevní pole se proměnila i hrací plocha v Bostonu. Do hromadné bitky mezi domácími borci a hokejisty Ottawy se zapojili i brankáři Byron Dafoe a Patrick Lalime. Za své představení si po právu vysloužili nejen potlesk diváků, ale i porci trestných minut.

Podruhé se podíváme do reprezentační brány Švédska. V té totiž řadu led působil i Tommy Salo, jehož potyčka s Danem Cloutierem vyšperkovala před čtyřmi lety newyorské derby. Salovi se čest švédských gólmanů moc zachránit nepodařilo. V bitce navrch rozhodně neměl.

O tři dny dříve, přesně na apríl roku 1998, zpestřili přihlížejícím fanouškům souboj mezi Coloradem a Detroitem Patrick Roy a Chris Osgood. Duel skončil remízou. V bitce měl navrch Osgood, na trestné minuty zase Roy.

V listopadu tomu bude už patnáct let, co se do sebe pustili Ron Hextall a Felix Potvin. Hextall, hájící barvy Philadelphie, přesprintoval celé hřiště, aby se mohl utkat s torontským soupeřem. Nic moc z toho nakonec nebylo, oba si vyměnili několik ran a po přátelské domluvě rozhodčího šli od sebe.

Hrdinou dne se stává Patrick Roy. Coloradskému brankáři se totiž podařilo dostat se do TOP 10 hned dvakrát. A opět to bylo v utkání proti Detroitu, tentokráte v březnu 1997. Na druhé straně sice nestál Chris Osgood, ale ani účast Mika Vernona Royovi v souboji nezabránila. Vernon si totiž dovolil na spoluhráče, a to se nedělá. Oba brankáři spolu se dvěma rozhodčími nakonec skončili na jedné hromadě.

A máme tu pomyslný zlatý hřeb večera: 22. února 2007 se hrál zápas mezi Ottawou Senators a Buffalem Sabres a v jeho rámci i boxerský duel s Rayem Emerym a Martinem Bironem v hlavní roli. Brankářským soubojem však nic neskončilo. Emery se pak ještě utkal s protihráčem Petersem a nakonec ho museli rozhodčí doprovodit za mantinely. Tam už se ale do sebe, i když jen slovně, pustili i funkcionáři obou celků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: I brankáři se rádi poperou. Deset největších brankářských bitek v NHL