Menu
TOPZINE.cz
Sport

Video: Další sportovní hranice posunuta. Tenista Karlovič podává rychlostí přes 250 km/h

Martin Slabý

Martin Slabý

8. 3. 2011

Úvodní kolo letošního ročníku Davis Cupu nebylo zajímavé jen z toho pohledu, že v něm na raketách kazašských borců nečekaně skončili čeští tenisté. V duelu Chorvatska proti Německu byl totiž po sedmi letech překonán rekord v rychlosti podání. Ten má nyní zásluhou Iva Karloviče hodnotu 251 km/h.

Tenis

Dobré podání je základem tenisu. To nejrychlejší má mezi muži Ivo Karlovič, ženám vévodí Venus Williamsová Zdroj: sxc.hu

Ivo Karlovič je svým podáním na okruhu ATP pověstný. Doposud byl však známý především překonáváním rekordů v počtu es v jednom zápase. V nejlepší desítce této statistiky najdeme jméno dvaatřicetiletého Chorvata hned pětkrát. Jeho nejlepší výkon (78 es) byl pokořen až v loňském roce v zápase, který však současně vstoupil do historie jako nejdelší utkání vůbec. Tehdy se jak Francouz Nicolas Mahut, tak Američan John Isner za více než jedenáct hodin hry dostali přes stovku.

Karlovič však dlouho nestrádal a vyhoupl se do čela žebříčku v jiném měřítku. Od sobotní čtyřhry mezi deblisty Chorvatska a Německa mu patří primát muže s nejrychlejším podáním. Míček z jeho rakety letěl rychlostí 251 km/h, což je o dva kilometry více než dosavadní rekord Američana Andyho Roddicka z roku 2004. Pozoruhodný je ovšem také zápis na třetím místě, kde najdeme Američana Roscoe Tannera, který už před třiatřiceti lety dokázal vypálit tenisový míček rychlostí 246 km/h.

V seznamu tenistů s dynamitem v ruce figurují takoví hráči, jako jsou bývalá světová jednička Marat Safin či předloňská dvojka Andy Murray. Čtvrté nejrychlejší podání v dějinách předvedla o minulém víkendu vycházející hvězdička kanadského tenisu Miloš Raonič. Rodák z Podgorice ve svých dvaceti letech dokázal podat rychlostí 245 km/h.

5 nejrychlejších podání v mužském a ženském tenise

1. Ivo Karlovič (251 km/h) a Venus Williamsová (209 km/h)

2. Andy Roddick (249 km/h) a Serena Williamsová (208 km/h)

3. Roscoe Tanner (246 km/h) a Anna-Lena Grönefeldová (206 km/h)

4. Joachim Johansson, Miloš Raonič (245 km/h) a Brenda Schultz-McCarthyová (203 km/h)

5. Taylor Dent (241 km/h) a Ana Ivanovičová (201 km/h)

Do žebříčku nejrychlejších podání je započítáván hráč, který překoná rychlost 225 km/h. To se podařilo už i českému tenistovi. Mezi nejlepšími nechybí Tomáš Berdych, kterému při jednom z podání na předloňském French Open svítilo na displeji číslo 226.

A jak si vedou ženy? Zatím se jen pět zástupkyň něžného pohlaví dostalo přes hranici dvoustovky. Celkovému pořadí vévodí velmi dobře silově vybavené sestry Williamsovy. Venus má na kontě o kilometr větší rychlost než Serena, když před třemi lety v Zürichu stanovila rekord na 209 km/h. Pětici nejlepších doplňují Němka Anna-Lena Grönefeldová, Brenda Schultz-McCarthyová z Nizozemí a Srbka Ana Ivanovičová.

Jen tak mimochodem…rekord je to jediné, na co může 208 cm vysoký obr ze Záhřebu vzpomínat v dobrém. Chorvaté jak čtyřhru, tak následně celý zápas prohráli a stejně jako český tým budou hrát jen o záchranu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Video: Další sportovní hranice posunuta. Tenista Karlovič podává rychlostí přes 250 km/h