Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

VIDEO: Abíčkový komiks Kruanova dobrodružství znovu ožije. Ve 3D filmu!

Martin Peška

Martin Peška

20. 7. 2011

!Exkluzivní videointerview!Režisér a producent Tomáš Krejčí chce příští rok začít točit dobrodružný 3D film. Předlohou mu má být legendárních šest komiksových cyklů o mimozemšťanu Kruanovi, jehož příběhy se staly vůbec nejdelším českým sci-fi komiksem, který vycházel v časopisu ABC v druhé polovině 20. století.

video
play-sharp-fill

„Je to náš už několikaletý projekt, na kterém intenzivně pracujeme. Několik let jsme hledali scenáristu, který by byl schopný scénář dokončit. Teď je scénář těsně před dokončením. V podstatě během čtrnácti dnů bychom měli mít verzi, se kterou už bychom rádi šli do realizace,“ prozradil režisér.

Za komiksovými cykly o Kruanovi stojí scenárista Vlastislav Toman a kreslíř František Kobík.

První tři díly vyšly za sebou jako tzv. sága Pod paprsky zářícího: Příhody Malého boha (1973–1974), Příchod bohů (1974–1975) a Kruanova dobrodružství (1975–1976). Na ni navazují díly Kruanova cesta (1988–1989), Kruan a bohyně (1995–1997) a nejméně úspěšný cyklus Kruan a pozemšťané (1998–1999).

Jedná se o příběhy odehrávající se na vzdálené Žluté planetě, na níž žijí primitivní humanoidní kmeny. Příslušníci kmene Gron-c-chů se setkávají s pozemským průzkumným robotem, Malým bohem, a později s pozemskými astronauty. Hrdinové komiksu se utkávají s rasou vesmírných otrokářů, Hor-tidů, kteří zotročují obyvatele Žluté planety.

V tuto chvíli tvůrci řeší obsazení, hledají způsob, jakým bude film tvořen, ale také lokace. Podle Krejčího bude realizace filmu probíhat pravděpodobně v Německu.

„Pravděpodobně během podzimu bude k dispozici první 3D minutová ukázka, jak film bude vlastně vypadat,“ prozradil redakci Fanzine.cz Krejčí. Do dalšího projektu se chce pustit co nejdříve. V současnosti však dokončuje fantasy film Poslední z Aporveru a na jaře příštího roku by mělo začít natáčení filmové adaptace Čapkovy Války s mloky.

OBR: Kruan

Kresba: Michal Kocián, Zdroj: časopis ABC

S Českou televizí probíhá také jednání o realizaci televizního seriálu vycházejícího z komiksu. „Scénář, který držíme v ruce, je poměrně kvalitní kinofilm. Zatím jsme nenašli správný klíč, jak ho ještě rozvést do seriálu tak, aby to bylo dějově nabušené,“ uvedl režisér a podotýká, že myšlenku na seriál rozhodně nevypouští. Jako prioritu však vidí nyní film, na který je prý podepsaných už několik koprodukčních smluv.

Vlastislav Toman má na štáb prý požadavek, že by se rád dožil premiéry (poznámka redakce: Toman 17. července oslavil své 82. narozeniny) a Krejčí chce dostát svému slibu a tento sen mu splnit.

Kdo je Vlastislav Toman?
Publicista a spisovatel, který stál v roce 1956 u zrodu časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců, kde pracoval od jeho vzniku. Strávil zde 35 let svého života, z toho 32 let jako šéfredaktor. Právě zde započala jeho dráha spisovatele sci-fi příběhů a scenáristy komiksů.

Čtěte také recenzi publikace Encyklopedie komiksu v Československu v letech 1945-1989

Komiksové cykly o Kruanovi si připsaly v tomto roce další kuriozitu. Jsou totiž prvním českým komiksem na iPadu. Společnost NewsLab společně s Vlastislavem Tomanem připravila komiks s vlastní aplikací.

video
play-sharp-fill

„Máte tak možnost poprvé vidět komiksy tak, jak v sedmdesátých letech vznikly a jak je doposud viděli jen jeho tvůrci. Bez retuší, bez chyb způsobených tiskem, ale i s redakčními poznámkami na okraji papíru či soutiskovými značkami,“ uvádí k aplikaci společnost.

V ABC Tomanovy komiksy vyšly naposled na podzim roku 2008, kdy byl v prodeji speciál časopisu se čtyřmi legendárními komiksovými seriály. Z těchto seriálů byly právě tři (Příhody Malého boha, Příchod bohů a volné pokračování s názvem Kruanova dobrodružství) od Vlastislava Tomana.

Kruanova dobrodružství (Adventures of Kruan, The)

Dobrodružný

Režie: Tomáš Krejčí

Premiéra v ČR: 2013 – 2014 (?)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Abíčkový komiks Kruanova dobrodružství znovu ožije. Ve 3D filmu!