Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vídeň, domov vzácných pand velkých

Samcová Jana

Samcová Jana

11. 7. 2010

!SPECIÁL! Ve třetím pokračování vídeňského speciálu nesmíme zapomenout na budovu Parlamentu, Radnici, Hundertwasser Haus, Schönbrunn ani na vídeňskou zoo. Na závěr prozradíme, jaké suvenýry se z Vídně vozí. 

FOTO: Parlament

Parlament, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Významnou a impozantní stavbou Vídně je budova Parlamentu v typickém novořeckém slohu. Záměrem stavitelů bylo ukázat, že parlament, který v budově zasedá, vychází z tradiční řecké demokracie. Před úchvatnou bílou stavbou dominuje socha bohyně moudrosti Pallas Athény, jež je součástí fontány. Pallas Athéna je obklopena čtyřmi sochami, které symbolizují čtyři řeky Dunaj, Vltavu, Inn a Labe.

Od Parlamentu je to jen pár kroků k jedné z nejznámějších pohlednicových památek – k budově gotické radnice. Rathaus je obklopena Radničním náměstím, kde se každoročně konají vyhlášené vánoční trhy. Ty zde mívají zvláštní kouzlo, snad i proto, že jedna z nejpopulárnějších koled Tichá noc vznikla právě v Rakousku.

Centrum Vídně nabízí i mnohé další památky, například Belvedere, budovu Státní opery, vídeňskou univerzitu, zábavní park Prater, náměstí Judenplatz a jiné. Své přednosti mají ovšem i vídeňská předměstí. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je Hundertwasser Haus od architekta Friedensreicha Hundertwassera na rohu ulic Lowëngasse a Kegelsgasse.

Ve Vídni dostala prostor i avantgarda

FOTO: Hundertwasser Haus

Hundertwasser Haus, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Tento dům popírající veškeré dosavadní architektonické zásady a ignorující přízemní strohost moderní architektury je čtvrtou nejoblíbenější turistickou zastávkou. Avantgardní dům je směsicí barev a tvarů, v němž neexistuje pravý úhel. Záměrem bylo, aby se žádný architektonický prvek nepodobal druhému, vše musí být jedinečné. Těžko říct, jak se v tomto kontroverzním domě žije. Psychologové tvrdí, že absolutní absence pravých úhlů může po delším čase zde stráveném způsobit i psychické onemocnění.

Nejznámější předměstskou pamětihodností je zámek Schönbrunn. Sloužil spolu s Hofburgem jako sídlo habsburských panovníků. Je výborně dostupný linkou metra U4. Zámek je často přirovnáván k pařížskému Versailles. Součástí Schönbrunnu jsou rozsáhlé zahrady s mytologickými sochami. Od zámku je úžasný výhled na Neptunovu fontánu, za níž se skví na nízkém vršku kolonádová stavba Gloriette.

Panda velká je dominantním lákadlem vídeňské zoo

FOTO: Panda velká

Panda velká, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Součástí schönbrunnských zahrad a parku je zoologická zahrada Tiergarten, kterou jako první ve střední Evropě v roce 1752 založil manžel Marie Terezie František Lotrinský. Největším lákadlem zahrady jsou pandy velké, které shlíží z každého reklamního poutače. Vidět tyto kriticky ohrožené živočichy je neskutečný zážitek. Už jen proto, že se pandy v mnoha zoologických zahradách nevyskytují.

Zoo není příliš rozlehlá, ale je úžasně řešená. Zábavný je pavilon s netopýry, kde vstoupíte do černočerné tmy a kolem vás tito okřídlení tvorečkové volně prolétají. Zážitkem bývá i spousta volně žijících veverek, které pobíhají po zoo, panáčkují a žebrají o oříšek. Ty otrlejší si i vezmou z ruky. Na české poměry je vstupné ve výši čtrnácti eur poměrně silná káva, ale ty zážitky rozhodně stojí za to.

Nejčastěji se z Vídně vozí Sacherův dort

Tímto končí speciál Topzine.cz věnovaný oslnivé Vídni. Z rakouské metropole si lze odvézt i nějakou tu vzpomínku v podobě Sacherova dortu, Mozartových koulí, CD s vážnou hudbou, pohlednice nebo panenky v typických rakouských krojích. Nic ale nepřiblíží Vídeň tak, jako osobní návštěva. Vídeň chytne a nepustí.

Vídeň, město plné Habsburků a melodií W. A. Mozarta

Vídeň, město spojující Franze Josefa, Adolfa Hitlera i W. A. Mozarta

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vídeň, domov vzácných pand velkých