×
TOPZINE.cz

Vídeň, domov vzácných pand velkých

!SPECIÁL! Ve třetím pokračování vídeňského speciálu nesmíme zapomenout na budovu Parlamentu, Radnici, Hundertwasser Haus, Schönbrunn ani na vídeňskou zoo. Na závěr prozradíme, jaké suvenýry se z Vídně vozí. 

FOTO: Parlament
Parlament, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Významnou a impozantní stavbou Vídně je budova Parlamentu v typickém novořeckém slohu. Záměrem stavitelů bylo ukázat, že parlament, který v budově zasedá, vychází z tradiční řecké demokracie. Před úchvatnou bílou stavbou dominuje socha bohyně moudrosti Pallas Athény, jež je součástí fontány. Pallas Athéna je obklopena čtyřmi sochami, které symbolizují čtyři řeky Dunaj, Vltavu, Inn a Labe.

Od Parlamentu je to jen pár kroků k jedné z nejznámějších pohlednicových památek – k budově gotické radnice. Rathaus je obklopena Radničním náměstím, kde se každoročně konají vyhlášené vánoční trhy. Ty zde mívají zvláštní kouzlo, snad i proto, že jedna z nejpopulárnějších koled Tichá noc vznikla právě v Rakousku.

Centrum Vídně nabízí i mnohé další památky, například Belvedere, budovu Státní opery, vídeňskou univerzitu, zábavní park Prater, náměstí Judenplatz a jiné. Své přednosti mají ovšem i vídeňská předměstí. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je Hundertwasser Haus od architekta Friedensreicha Hundertwassera na rohu ulic Lowëngasse a Kegelsgasse.

Ve Vídni dostala prostor i avantgarda

FOTO: Hundertwasser Haus
Hundertwasser Haus, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Tento dům popírající veškeré dosavadní architektonické zásady a ignorující přízemní strohost moderní architektury je čtvrtou nejoblíbenější turistickou zastávkou. Avantgardní dům je směsicí barev a tvarů, v němž neexistuje pravý úhel. Záměrem bylo, aby se žádný architektonický prvek nepodobal druhému, vše musí být jedinečné. Těžko říct, jak se v tomto kontroverzním domě žije. Psychologové tvrdí, že absolutní absence pravých úhlů může po delším čase zde stráveném způsobit i psychické onemocnění.

Nejznámější předměstskou pamětihodností je zámek Schönbrunn. Sloužil spolu s Hofburgem jako sídlo habsburských panovníků. Je výborně dostupný linkou metra U4. Zámek je často přirovnáván k pařížskému Versailles. Součástí Schönbrunnu jsou rozsáhlé zahrady s mytologickými sochami. Od zámku je úžasný výhled na Neptunovu fontánu, za níž se skví na nízkém vršku kolonádová stavba Gloriette.

Panda velká je dominantním lákadlem vídeňské zoo

FOTO: Panda velká
Panda velká, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Součástí schönbrunnských zahrad a parku je zoologická zahrada Tiergarten, kterou jako první ve střední Evropě v roce 1752 založil manžel Marie Terezie František Lotrinský. Největším lákadlem zahrady jsou pandy velké, které shlíží z každého reklamního poutače. Vidět tyto kriticky ohrožené živočichy je neskutečný zážitek. Už jen proto, že se pandy v mnoha zoologických zahradách nevyskytují.

Zoo není příliš rozlehlá, ale je úžasně řešená. Zábavný je pavilon s netopýry, kde vstoupíte do černočerné tmy a kolem vás tito okřídlení tvorečkové volně prolétají. Zážitkem bývá i spousta volně žijících veverek, které pobíhají po zoo, panáčkují a žebrají o oříšek. Ty otrlejší si i vezmou z ruky. Na české poměry je vstupné ve výši čtrnácti eur poměrně silná káva, ale ty zážitky rozhodně stojí za to.

Nejčastěji se z Vídně vozí Sacherův dort

Tímto končí speciál Topzine.cz věnovaný oslnivé Vídni. Z rakouské metropole si lze odvézt i nějakou tu vzpomínku v podobě Sacherova dortu, Mozartových koulí, CD s vážnou hudbou, pohlednice nebo panenky v typických rakouských krojích. Nic ale nepřiblíží Vídeň tak, jako osobní návštěva. Vídeň chytne a nepustí.

[album:

Související články:

Vídeň, město plné Habsburků a melodií W. A. Mozarta

Vídeň, město spojující Franze Josefa, Adolfa Hitlera i W. A. MozartaDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..