Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Věznice ve vlnách oceánu. Z tohohle vězení jen tak neutečete

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

5. 4. 2013

FOTO: vezeni_v_oceanu_nahledKomplex tří bytelných věží, na nějž narážejí vlny nekonečného Tichého oceánu. V této věznici nejsou ostnaté dráty potřeba. Podívejte se na vítězný návrh soutěže, kterou zadala společnost [AC-CA].

Ideová architektonická soutěž měla podnítit diskuzi o současné podobě vězeňství a ukázat jeho nové možnosti. Má být pobyt ve vězení krutým trestem, nebo především procesem účinné nápravy? S těmito otázkami se museli soutěžící vypořádat po svém.

První místo porota udělila dvojici mladíků ze Španělska, Ramónu Martínezovi a Jorge Sobejanovi. Společně navrhli betonový ostrov se třemi věžemi, v nichž jsou umístěny vězeňské cely. Ty jsou záměrně otočeny tak, aby vězňům nabídly jak výhled na moře a park ve středu ostrova, tak vzájemnou interakci. Jejich bezpečí před rozmary oceánského počasí chrání izolační vrstva.

Bezpečnost především: pro zločince i turisty

Porotu také zaujal propracovaný systém fungování věznice. Nejnebezpečnější trestanci by byli umisťováni do cel v nejhornějších částech věží; tam je stupeň ostrahy nejvyšší. Dokonalou bezpečnost zajišťuje jediný vstup v podobě systému stavidel, jenž je poháněn několika vodními pumpami. Projekt dokonce počítá s tím, že si v rámci osvětových programů budou věznici chtít prohlížet turisté: mladí architekti pro ně navrhli vzdělávací návštěvy na loďkách.

Detaily projektu tichomořské věznice si můžete prohlédnout v galerii spolu s návrhy, které v soutěži obsadily druhé a třetí místo. Na stránkách společnosti [AC-CA] jsou k vidění i projekty dalších zúčastněných.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Věznice ve vlnách oceánu. Z tohohle vězení jen tak neutečete