Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Veterina a farmacie se stávají doménou žen. Na VFU nastoupí šestkrát více žen než mužů

Zuzana Černá

Zuzana Černá

14. 7. 2010

Velký genderový obrat čeká nejspíš v budoucnu dříve spíše mužské obory. Alespoň to naznačují výsledky přijímacích zkoušek na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (VFU).

Osobní lékař vaší kočky bude nejspíš žena, Zdroj: blog.petfinder.com

„Jednotlivá studijní oddělení fakult VFU Brno v uplynulých dnech sčítala počty úspěšných uchazečů. Ukázalo se, že do prvních ročníků fakult v září nastoupí až 3x více žen než mužů. Na Fakultě veterinární hygieny a ekologie bylo ke studiu přijato dokonce 6x více studentek než studentů,“ říká tisková mluvčí VFU Lucie Stejskalová.

Zároveň uvedla, že se nijak rapidně nemění ani kvalita mladých veterinářů a veterinářek či farmaceutů a farmaceutek. Vyvrací tím společností přijímaný mýtus, že kvalita zájemců o studium na českých vysokých školách dramaticky klesá. Bodová hranice pro přijetí se na některých oborech naopak zvyšovala. Na Farmaceutické fakultě z 69 na letošních 75 bodů. Kdo chtěl od podzimu začít studovat veterinu, musel získat alespoň 82 pointů, na rozdíl od o rok starších kolegů, kterým stačilo o dva bodíky méně.

Mastičkáři požívali vysoké společenské prestiže vždy, Zdroj: faf.cuni.cz

Zvěrolékař a lékárník jedině z Brna

Brněnské VFU v udržení vysoké laťky kvality pomáhá fakt, že je jedinou vysokou školou v ČR, která vychovává zvěrolékaře. Farmacie sice konkurenci má například na stejnojmenné fakultě v Hradci Králové pod Univerzitou Karlovou, brněnská alma mater ale auru neztrácí.

Ani přes svou vyhlášenou náročnost srovnatelnou s elitní medicínou nemají o studenty nouzi. Ročně jich přihlášku podají stovky, uspějí však jen ti nejlepší. Na pětiletý magisterský studijní program Fakulty veterinárního lékařství přišlo v únoru 845 přihlášek, vstupenku získalo jen 178 z nich, tedy 21 %. Na Farmaceutické fakultě byl rozdíl ještě o něco větší (942 přihlášených, 187 přijatých). V obou případech uspělo více než 150 dívek a méně než 30 chlapců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Veterina a farmacie se stávají doménou žen. Na VFU nastoupí šestkrát více žen než mužů