Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Věta, kterou muži nechtějí slyšet? Bejvalek se nezbavíš!

bejvalky 2Connor miluje Jenny (Jennifer Garner) už od útlého dětství. Ale vzhledem k tomu, že tento cit nezná a velice se ho bojí, raději od ní uteče. Od té doby se obklopuje mnoha krásnými ženami, přesto je sám. A  právě ta samota mu začne pomalu docházet na svatbě jeho mladšího bratra Paula (Breckin Meyer), kdy si s pomocí ducha svého zesnulého strýčka Wayna (Michael Douglas) uvědomí, že jeho láska k Jenny je stále živá a že je to to jediné, co by mu snad mohlo naplnit život.

Už jsem se bála, že žádná další pitomá romantická komedie do kin nepřijde. A ejhle! Je tady! Je to asi úděl romantických komedií. Že jsou pitomé. O čem také pořád točit, že? O životě? Pche! Kdo by se na to díval?

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Connor (Matthew McConaughey) je takový ten typický model chlapa, o němž se říká, že takoví jsou všichni. Každý večer spí s jinou, načež ji druhý den surově odkopne, ideálně přes Skype, a klidně se rozejde i s více dívkami najednou. Láska je pro něj jen zázračná mana slabých a nevědomých. Svatba je zbytečný obřad, který dva lidé absolvují vlastně jen proto, aby oni a jejich přátelé alespoň jeden den naivně věřili, že jim to vydrží navěky.

Nerada to přiznávám, ale trochu se v Connorovi vidím. Na lásku jsem donedávna měla podobný pohled, jako on. Toto mínění jsem změnila na svatbě (ne mojí, proboha!), s tím rozdílem, že mně se nezjevovali žádní duchové. Škoda, že také nemám tu tak zvanou dětskou lásku, abych se s hrdinou mohla ztotožnit úplně.

Jak to tak bývá, snímek je poskládán z rádoby dojemných a oduševnělých frází typu You and me against the world nebo When you‘ll wake up i‘ll be there. Everytime. Omlouvám se, ale v češtině to tak nevyzní.

Jenny a Connor, Zdroj: Warner Bros. Pictures

Jenny a Connor, Zdroj: Warner Bros. Pictures

A cituplný tanec mezi padajícími vločkami sněhu? Bože můj! Je na čase vymyslet něco nového. Ať se potom páni nediví, že pro své slečny nebudou nikdy dost dobří, když je nechají koukat se na takovéto filmy.

Miluji ty typicky americké scény, o kterých se už vyprávějí i vtipy. Hlavní aktér vždycky najde místo k parkování, bouračku záhadně přežije a tak dále a tak dále. Zde je to také. Connor se snaží přesvědčit Sandru (Lacey Chabert) k sňatku se svým bratrem. To se pochopitelně neobejde bez dramatické honičky v autě, kdy se Connor řítí zasněženým lesem a stromy se mu nepochopitelným způsobem vyhýbají. Zde by se možná hodilo přetransformovat známé rčení na Když neuhne Mohamed hoře, uhne hora Mohamedovi.

Bejvalek se nezbavíš je vlastně taková reklama na film. Milující se rodinka na zeleném trávníčku, v pozadí překrásný palác, v němž všichni společně šťastně žijí. Jak máme být spokojeni se svým životem, když nám filmoví tvůrci neustále předhazují tyto idylické představy o tom, jak by to mohlo být? Proč nám ti chytráci raději neukážou, jak toho docílit?

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Zdroj: Warner Bros. Pictures

Snad kdybychom žili na filmovém plátně, měli bychom to všechno. Šťastnou rodinu, zábavné středoškolské párty, polibky pod hvězdnou oblohou za zvuků romantické hudby. Musím si ale položit otázku; za jak dlouho by nám začaly chybět ty naše všední starosti, jako z čeho zaplatím příští nájem anebo zda si můžeme dovolit další dítě?

Producent filmu, Jon Shestack, říká: „Ve filmu máte město, venkov, minulost, přítomnost, budoucnost, duchy, hráče, krásné ženy, lásku, humor, a všechno, co má luxusní či bohatý nádech. Náš film je takový, jak diváci chtějí – odpovídá skutečnému světu, jen je trochu hezčí a veselejší.“ Odpovídá skutečnému světu? Opravdu bych ráda viděla, v jakém světě pan Shestack žije. Evidentně v jiném než většina smrtelníků.

Bejvalek se nezbavíš

USA, 2009, 100 minut

komedie / romantický

Režie: Mark Waters

Hrají: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Michael Douglas, Lacey Chabert, Emma Stone, Breckin Meyer, Christina Milian, Noureen DeWulf, Amanda Walsh, Robert Forster, Anne Archer, Daniel Sunjata, Catherine Haena Kim, Camille Guaty, Emily Foxler

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Věta, kterou muži nechtějí slyšet? Bejvalek se nezbavíš!