Menu
TOPZINE.cz
Sport

Veslování: Zábava, ale i dřina

Redakce

Redakce

19. 7. 2010

Foto: Veslování - závod čtyřky párovéMnozí z vás si už určitě zkusili veslovat na pramičce někde na rybníku nebo přímo v Praze na Vltavě. Veslování jako sport ale vypadá úplně jinak. Liší se snad vším od lodí, vesel až po nasazení a dřinu závodníků.

Foto: Veslování - závod čtyřky párové

Ilustrační foto, Zdroj: kvm1881.cz, Foto: Miroslav Oškera

Loď a veslařské tempo

Veslici poznáte na první pohled. Je podlouhlá, úzká a jezdí na ní jeden, dva, čtyři nebo osm veslařů za sebou. Každý sedí v lodi na takovém vozíčku, kterému se říká slajd. Nohy má obuté do připevněných nohavek a v rukou drží dlouhá vesla zasazena do havlinek. Postupným zapojováním nohou, zad a rukou člověk posouvá loď vzad (takže vlastně couvá). Díky odporu vody (občas i větru) musíte vyvinout sílu k provedení celého tempa. Tím zapojíte a zároveň posílíte téměř všechny svaly v těle.

Podle vašeho zájmu se veslování můžete věnovat na třech úrovních:

Rekreačně – občas si zajdete na vodu na trénink, veslujete spíš pro radost a udržujete si dobrou postavu.

Závodně – tréninkům věnujete už více času. K veslování přidáte i běhání a posilování, popřípadě plavání. Účastníte se jak „pouťových“ závodů pořádaných jednotlivými kluby, tak i mistrovství ČR. V zimě trénujete na veslařském trenažéru.

Profesionálně – je to velká dřina. Tréninky dvakrát denně téměř sedm dní v týdnu, účast na mezinárodních regatách, světových pohárech, mistrovství světa…

Ať už se ale rozhodnete věnovat tomuto sportu na jakékoliv úrovni, budete patřit do jedné veslařské rodiny. Veslařů není tolik, takže se skoro všichni navzájem znají a kamarádí.

Kategorie a posádky

Mládežnické kategorie jsou po dvou letech. Po juniorech následují senioři do 23 let, senioři a masters. Zato druhů posádek je hodně. Pokud jedete sám, říká se lodi skif (musíte mít dvě vesla, abyste udrželi balanc a necvakli se). V dalších posádkách, kde sedí dva nebo čtyři veslaři, můžete mít dvě vesla na osobu (párová posádka) nebo jedno (nepárová posádka). Nepárové lodě mohou mít i kormidelníka. Jezdí se i na osmě, která je pouze nepárová a pouze s kormidelníkem. Na nich se závodí především na prestižních pražských Primátorkách.

FOTO: Primátorky 2010 logo

Logo Primátorek, Zdroj: veslo.cz

Pokud byste chtěli veslování zkusit, můžete přijít na některou veslařskou loděnici (v odpoledních hodinách) a s dozorem se to naučit. V Praze máte na výběr kluby VK Smíchov, VK Slavia, VK Blesk, ČVK Praha, a Bohemians Praha. Ty trénují na Vltavě, ale můžete zkusit i klidnější místa na Labi (např.: Neratovice, Mělník, Lysá n. L.). Veslařské kluby jsou ale všude po republice (vždy u řeky nebo přehrady).

Velkým úsilím se třeba vytrénujete na stejnou úroveň jako čeští reprezentanti Václav Chalupa, Ondřej Synek nebo Mirka Knapková. Ta s veslováním začala až v 18 letech a teď se umisťuje na předních příčkách ve světě. Neváhejte a pusťte se do toho!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Veslování: Zábava, ale i dřina