Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Verona bude už navždy městem Romea a Julie

Šárka Braumová

Šárka Braumová

15. 10. 2010

FOTO: Juliin balkonDruhé největší město v Benátsku, které proslavil William Shakespeare svou tragedií o nenaplněné lásce dvou milenců Romea a Julie. Verona se ale kromě slavného příběhu může pochlubit i zajímavými památkami, které byste při své cestě do Itálie rozhodně neměli minout.

FOTO: Juliin balkon

Juliin balkon, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

V uličce Via Cappelo najdete nejznámější památku Verony. Pověstný Juliin balkon (Casa di Giulietta), pod kterým Romeo vyznával své drahé lásku se nachází právě zde. Nenechte se však zmást, toto místo bylo vystavěno pro potřeby turistů přibližně před 100 lety. Přesto se ale těší velkému obdivu a denně tu potkáte davy turistů. Pod balkonem je i bronzová socha Julie. Podle pověsti vám přinese štěstí, když si pohladíte její pravé ňadro. Zeď v průchodu k domu se naopak stala útočištěm dnešních zamilovaných párů. Ti na zeď malují a píší svá jména, srdce i básně.

Jako další zastávku si naplánujte náměstí Piazza Bra s třetím největším amfiteátrem na světě po římském Kolosseu a Capue nedaleko Neapole. Aréna se využívala ke gladiátorským a býčím zápasům, k popravám či k veletrhům. V roce 1183 ale byla poničena zemětřesením a v současné době slouží k divadelním a operním představením. Při toulkách malebnými uličkami zavítejte i na náměstí Piazza dei Signori, které bylo kdysi hlavním náměstím. Uprostřed je umístěna socha básníka Danteho, která připomíná jeho pobyt ve Veroně během exilu. Součástí náměstí je i bývalá soudní budova (Palazzo del Comune), kde byly dokonce objeveny vykopávky z dob Scaligerů, kdysi vládnoucí veronské šlechty.

FOTO: Arena

Arena, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

O ulici dál se rozprostírá jiné malebné náměstí Piazza delle Erbe. Typickým znakem tohoto náměstí je především jeho nepravidelný tvar a také sloup se lvem sv. Marka. Dříve se mu říkalo náměstí bylinek a sloužil jako ovocný a zelinářský trh. I dnes zůstalo náměstí především trhem, ale převážně předražených suvenýrů. Celé náměstí a samozřejmě i Veronu si můžete prohlédnout  z ptačí perspektivy. Pokud si tedy dáte práci a vystoupáte na věž Torre dei Lamberti, která je vysoká 84 metrů.

Zajímavým zážitkem bude i pevnost Castelvecchio z roku 1354. Její jasně červené zdi lákají turisty už z dálky. Kromě pevnosti a zároveň rezidence sloužila v pozdějších dobách dokonce jako muniční sklad a vojenská kasárna. Nyní v ní má sídlo městské muzeum s hlavní uměleckou sbírkou Verony.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Verona bude už navždy městem Romea a Julie