Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Verdikt 23 let vězení za polití expřítelkyně kyselinou dnes potvrzen. Žena přišla o zrak

ČTK

ČTK

1. 9. 2015

Odvolací soud dnes potvrdil výjimečný trest 23 let vězení devětatřicetiletému Janu Dubskému z Plzně za pokus o vraždu. Podle soudu polil předloni kyselinou sírovou bývalou přítelkyni, protože prý nemohl unést rozchod. Napadená přežila, ale ponese si doživotní následky. Dubský se k činu nikdy nepřiznal. Hrozilo mu až 30 let, pro uložení doživotního trestu nebyly podle žalobce splněny podmínky. Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je pravomocné, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

kyselina_chemie_laborator_vyzkum

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Žena útok přežila jen díky náhodě, dobré fyzické kondici a rychlé odborné pomoci. Žíravina nechala na její tváři jizvy, připravila ji o zrak, o oční víčka, lékaři jí museli amputovat ušní lalůček. Kromě toho jí vážně poleptala zažívací a dýchací ústrojí a kůži na rukou a nohou. Musela podstoupit kruté bolesti a mnohaměsíční léčení.

Skutek se stal 18. listopadu 2013, na Dubského osmatřicáté narozeniny. Podle rozsudku Dubský neunesl, že se s ním přítelkyně v srpnu rozešla a našla si nového přítele. V osudný den ráno si na ni počkal před bytem. Počkal až nastoupí do auta, pak otevřel dveře u řidiče a na překvapenou ženu vylil třiatřicetiprocentní roztok kyseliny sírové.

Proti Dubskému nebyl žádný přímý důkaz, ale dostatek nepřímých důkazů, které podle soudu vytvořily uzavřený řetězec ukazující na Dubského. Poškozená policii řekla, že jí po rozchodu nadával a vyhrožoval a podle soudu byl i jediný známý člověk, který měl důvod jí ublížit. Útok byl podle soudu velmi osobní, vedený tak, aby mladá hezká žena výrazně trpěla a aby byla minimálně doživotně zohyzděná.

Dubský musí podle soudu rovněž zaplatit poškozené ženě 870.000 korun a přes 800.000 korun zdravotní pojišťovně.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Verdikt 23 let vězení za polití expřítelkyně kyselinou dnes potvrzen. Žena přišla o zrak