Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Verdi festival: Národní divadlo slaví 200. výročí umělcova narození

Redakce

Redakce

3. 9. 2013

Další sezónu otevřou v Opeře Národního divadla Verdiho vystoupení. Těšit se můžete na mistrovská díla jako La traviata, Aida nebo Nabucco.

FOTO: La Traviata

Předlohou pro operu La Traviata se stal román Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi. Zdroj: ND

Od pátku 30. srpna do pátku 25. října mohou milovníci opery zhlédnout známé i méně známé hudební skvosty od italského skladatele Giuseppe Verdiho.

Tradiční festival zahájí La traviata, kterou Verdi vytvořil na základě románu Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi. Ačkoliv se tato opera řadí mezi světovou klasiku, její premiéra v roce 1853 nadšení nevyvolala. Zájem vzbudilo až druhé nastudování uvedené o rok později.

FOTO: Aida

Opera Aida, která vypráví o tragické lásce, přenáší diváky do Egypta.

Festival Verdiho oper letos okořenění oslavy 200. výročí narození tohoto italského umělce. Program zahrnuje i slavnostní narozeninový koncert nazvaný Verdi Gala.

Dvouměsíční operní maraton ukončí premiéra inscenace Simon Boccanegra v režii Davida Pountneyho. Předlohou tohoto díla se stalo drama Antonia Garcíi Gutiérreze se stejnojmenným názvem. Hra se setkala s podobným osudem jako La traviata. Opět napoprvé čelila neúspěchu. Teprve až díky druhému nastudování se dostala do pomyslného operního nebe.

Giuseppe Verdi se narodil 10. října 1813 a zemřel 27. ledna 1901. Za svůj život složil celkem 28 oper.

Verdi Festival má ve Státní opeře již dvacetiletou tradici. Letos se poprvé protáhne na dva měsíce a jeho působnost se přesune i do Národního divadla.

 Verdi festival potrvá od 30. srpna do 25. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Verdi festival: Národní divadlo slaví 200. výročí umělcova narození