Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Věra Nosková: Chlapi si dnes připadají neužiteční

Redakce

Redakce

16. 11. 2011

Věra Nosková při autogramiádě v OstravěSpisovatelka Věra Nosková v ostravském Domě knihy Librex představila svou nejnovější knihu fejetonů a esejí Chraňme muže. Besedou a autogramiádou tak Ostravě vynahradila svou neúčast ne Letním knižním veletrhu.

Spisovatelka Věra Nosková

Spisovatelka Věra Nosková Foto:Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Chraňme muže je název poslední knihy, sbírky antifeministických fejetonů a esejí Věry Noskové, pro níž bylo téma feminismu vždy zajímavé. Původ jejího negativního postoje k feminismu má své kořeny již v dětství, neboť matriarchát v rodině autorce ukázal, že ženy a zvláště nejbližší příbuzní dovedou být nemilosrdní.  V této knize se částečně přiznává k tomu, že na matku, původce chmurných vzpomínek, vlastně ani nemyslí, protože s jejími knihami hořkost odešla.

Ženy mamuty nikdy nelovily

Kniha, jak autorka tvrdí, je o naší euroamerické kultuře, kde se emancipovanost přehání. „ Například v USA si ženy ve vojenské službě vyžádaly stejný výcvik jako muži, aby ukázaly, že jsou stejně silné. Samozřejmě jej nezvládly.“ Na otázku z publika, zda-li je to normální, odpovídá: „Ženy si musejí přiznat, že sílu jako muži nemají. A nebudou mít.“

Věra Nosková a manažerka akcí Domu knihy Librex Jitka Vaňková

Věra Nosková a manažerka akcí Domu knihy Librex Jitka Vaňková Foto:Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Znaky negativní emancipovanosti autorka překvapivě také nalézá v sociálním systému Velké Británie. „Můj kamarád mi vyprávěl, že dnešní mladé Britky, které už nechtějí bydlet u rodičů, mají řešení, které je v souladu s britským sociálním systémem. Jestliže není plnoletá a otěhotní, dostane od státu byt, avšak pouze za předpokladu, že se nevdá,“ vysvětluje autorka. Tudíž v jistých částech měst vznikají komunity nepracujících, kteří žijí pouze ze sociálních dávek mladých dívek.

Feminismus se už nemá čeho chytit

Téma emancipovanosti je úzce spojeno s feminismem, který dle Noskové svůj úkol již splnil  a feministky si musí přiznat, že je dobojováno. Od mužské části publika sklidila pochvalu za názor, že dnes jsou diskriminování už i muži, a to v tom, že ženy jim dávají pocit neužitečnosti a zbytečnosti. Proto by v Praze ráda uspořádala průvod Hrdých mužů , kteří by ukázali, co všechno umějí a že nejsou na obtíž. „Samozřejmě v tom vidím i jistou dávku recese. Avšak také bych ráda bojovala i za založení Dne mužů,“ povídá se smíchem autorka.

Autorka publiku sdělila i ohlasy na její knihu. I když přiznává, že skoro žádné knižní recenze nevyšly, protože si s tím kritici „neumějí poradit“, velmi ji potěšil názor jednoho muže, který si po přečtení knihy uvědomil, že je muž a jako muž se bude chovat.

Věra Nosková (1947) se v letech 1991-2004 věnovala žurnalistice, dnes se prosazuje jako prozaička. Dosud vydala 11 knih, z nichž kniha Bereme, co je (2005) byla nominována na cenu Magnesia Litera, kniha fejetonů Ať si holky popláčou (2006) nominována na Cenu Boženy Němcové a román Obsazeno (2007) nominován na Cenu Josefa Škvoreckého. Je členkou Klubu skeptiků Sisyfos a PEN klubu. Má dva dospělé syny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Věra Nosková: Chlapi si dnes připadají neužiteční