Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Venku je sice nad nulou, ale Štěpán Kopřiva spouští Holomráz

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

30. 1. 2011

Štěpán Kopřiva: Holomráz (ilustrační)Vzhledem k tomu, že v české zemi se lež a podvod staly předmětem vysoké politiky, domácí čtenář jistě ocení literárního hrdinu, který lže, krade a je to prostě hajzl. Je to však stále hrdina? Ano, protože dokáže přežít sám se sebou.

Štěpán Kopřiva: Holomráz (ilustrační)

Ilustrace na obálce knihy Holomráz od Štěpána Kopřivy Autor: David Hanzl

Štěpán Kopřiva patří mezi renesanční autory a realizuje se v mnoha odvětvích zábavního průmyslu. Na svém kontě má několik scénářů, jeden komiks a nyní již třetí knihu. Nutno dodat, že opět žánrově spadající pod křídla fantastiky. Ve sci-fi debutoval Kopřiva knihou Zabíjení a pokračoval o několik let později Asfaltem a elektronicky publikovaným románem na pokračování Aktivní olovo. Kvůli těmto textům mu bylo přiřknuto renomé autora akční sci-fi plné zběsilé akce a drsného humoru, tedy stručně řečeno „něco jako Kulhánek,“ i když oba autoři pojímají stejnou tematiku odlišně.

V časopise Pevnost kdysi vyšla povídka Bedna. Pro čtenáře to byl poměrně šok, protože v ní autor ani jednou nevystřelil z pistole a dokonce to ani nebyla sci-fi, ale akční závod s časem v ryze fantasy prostředí. Holomráz přesně v tomto duchu pokračuje.

Nová kniha se skládá ze tří částí, tří povídek různé délky, které mapují život hlavního hrdiny, Welmistra Wolricha, od nejútlejšího mládí (povídka Idol) přes ranou dospělost (již zmiňovaná Bedna) a stáří (Holomráz). Wolrich sám je perfektním prototypem antihrdiny, který se zatím na poli české fantastiky neobjevil. Je to postava, která lže, krade, podvádí, a to nejen ostatní, ale i sama sebe. Hraje si na čaroděje, vytváří si masku, která s ní dokonale srůstá. Díky tomu je Wolrich neuvěřitelně sexy. Je to zlá, ošklivá postava, která by si zasloužila potrestat, ale přesto jej čtenář vnímá pozitivně, má jej rád a se zatajeným dechem sleduje jeho eskapády.

Předchozím Kopřivovým textům bylo vytýkáno, že jsou příliš roztahané. Skutečně, Asfaltu by prospěla redukce o nějakých sto stránek a Zabíjení se změnilo z ultradynamické akce na vlažnou vyvražďovačku už po osmdesáté stránce. V povídkách se však děj nemá možnost rozplyznout, autor jej drží zkrátka a žene kupředu rychleji než nadmutou kozu. Ve všech třech částech je patrná silná dynamika, akce střídá akci. Díky tomu se také kniha dá přečíst za jeden den (vyzkoušeno).

Autor si na akční sci-fi vypěstoval osobitý styl vyprávění a vytváření zápletky. Ve sci-fi mu bylo vytýkáno, že píše jako Kulhánek, přesto, a Holomráz je toho důkazem, nejde v případě jeho stylu o žádný plagiát, ale svébytné postupy kombinování akce a občasného drsného humoru. Wolrich je ztělesním této poetiky – čtenář od něj neočekává žádné hrdinské skutky a také se jich ani nedočká, nedojde na žádné vyměknutí a zachránění světa na poslední chvíli. Autor na taková místa postavu ani nevodí, podobným scénám se vyhýbá obloukem a plně operuje na ploše, která koketuje až s temnou fantasy.

I když prostředím bude čtenář probíhat sprintem za hlavní postavou, plně na něj dopadne temná aura kulis, které autor staví velice pečlivě. Nejde o žádný do nejmenších podrobností propracovaný svět, ale přesto z náznaků a celkového působení funguje jako kvalitní nástroj na vyvolání deprese. Drsné prostředí plné zápachu, strachu a krve kombinuje autor s poetikou každé povídky, která je mnoho věcí, ale nikdy ne veselá a šťastná. Povídky nekončí dobře, ale přesně v duchu celé knihy.

I když se to tedy nezdá, před čtenářem se neotevírá jenom další akční fantasy, ale zcela nové jezírko Kopřivovy tvorby, které je temné jako duše lobbisty a hluboké jako státní dluh. Je ohraničené pevným mantinelem řemeslné práce a pečlivosti, s jakou spisovatel skládá jednotlivé aspekty příběhu, aby fungoval a všechny drátky do sebe pasovaly. Nový typ hrdiny jistě nebude miláčkem všech čtenářů, ale pro ty, kteří mají rádi tvorbu Johna Abercrombieho, anebo se jim znechutili na první pohled záporní, ale ve skrytu duše hodní a dobro páchající hrdinové (například tolik omílaný Kulhánek), bude Wolrich superstar. Hrdina pohrdající sám sebou, nedonutitelný odhodit svou masku, držící fazónu toho špatného až do konce.

Holomráz je velice kvalitním a originálním dílem, které vyčnívá z trendů. Kopřiva překonává sám sebe a konečně nachází ryze osobitý styl, který nekoliduje s jiným autorem, aby mu nebylo předhazováno napodobitelství. Pokud už nedejbože nic jiného nenapíše, tato kniha bude vrcholem jeho (krátké) tvorby.

Název: Holomráz
Autor: Štěpán Kopřiva
Obálka: David Hanzl
Počet stran: 288
Vazba: paperback
Rozměry: 110 x 180 mm
Vydal: Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 219 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Venku je sice nad nulou, ale Štěpán Kopřiva spouští Holomráz