Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vem si mou duši na DVD: Wes Craven zplodil filmový bolehlav

Jiří Hannich

Jiří Hannich

15. 11. 2011

Guru nízkorozpočtových hororů Wes Craven se delší dobu nudil, tak napsal scénář, sám si jej zrežíroval a vznikl snímek Vem si mou duši. Z této nepovedené teenage vyvražďovačky však ukrutně bolí hlava.

Ve skříni nás Rozparovač hledat nebude, Zdroj: distributor filmu 

Film

V ospalém městečku Riverton žil muž s rozpolcenou osobností, který zabil svou ženu a málem i své dvě děti. Ač se sám pobodal a schytal několik kulek od policie, v sanitce nečekaně nabral síly a zmizel neznámo kam. Od té doby ve městě koluje legenda o tzv. Rozparovači z Rivertonu. Po šestnácti letech se někdo rozhodl pokračovat v jeho odkazu.

Wes Craven stojí za vznikem filmů, jež můžeme označit za klasiku hororového žánru. Velké množství příznivců získal už v roce 1977, kdy natočil Hory mají oči. Skutečnou díru do světa však udělal za dalších sedm let uvedením legendárního hororu Noční můra v Elm Street. Rovněž je zakladatelem série Vřískot, která se letos dočkala čtvrtého pokračování (všechny díly režíroval právě Craven).

Vem si mou duši obsahuje všechny prvky, které jsou k modernímu hororu pevně přimknuté, zároveň se ale již okoukaly. Lekačky prostě lze docela jednoduše předvídat a vidiny v zrcadlech působí nanejvýš ohraně. Skutečnost, že postavy chodí ze školy lesem pak už jen vyvolává úsměv, jelikož každý musí tušit, že jde jen o berličku, jež má tvůrcům pomoci dostat hrdiny do nebezpečné situace, uměle vybudovat atmosféru strachu a napětí.

Nechci s tebou souložit, když sis neumyl ruce!

Režisér Wes Craven se bohužel při psaní scénáře dopustil několika přehmatů. Mimo velice jednoduchou a slabou hlavní dějovou zápletku se ještě pokusil nastínit něco jako středoškolskou lovestory. Jakmile už v divákovi vzbudil očekávání, že film bude o souboji nově se vytvořivšího ústředního párečku s vraždícím maniakem (tedy v zásadě nic nového pod sluncem), šmahem se celá romantická linie rozpadla, když z adeptky na zamilovanou hrdinku udělal jen další bezvýznamnou položku na záporákově seznamu vražd.

Přečtěte si obsáhlejší kinorecenzi snímku Vem si mou duši

Rovněž se zdá, že Craven tak trochu pozapomněl, že nepíše divadelní scénář, kde je potřeba brát ohled na obtíže se zdlouhavým přestavěním kulis, nýbrž scénář filmový, který přece jen v tomto ohledu poskytuje mnohem větší tvůrčí volnost. Zcela nepochopitelně rezignoval na různorodost lokací tím, že snímek z jedné třetiny situoval do již zmíněného lesa, z druhé do školy a poslední třetinu omezil na prostředí dvouposchoďového domu.

Přehlídka psychicky nevyrovnaných puberťáků, stačí si vybrat

Všechny postavy jsou – dle zásady jednoty místa a času – soustředěny výhradně do jednoho prostoru. Pokud si náhodou některý z hrdinů na chviličku odběhne, o jeho počínání se divák dozví až se zpožděním a pouze prostřednictvím verbálního sdělení.

S postavami je prakticky nemožné se identifikovat, protože jsou tak nevýrazné a hloupé, až to bolí. Říká se sice, že teenageři bývají poněkud přecitlivělí, ovšem zde všichni trpí naprostou paranoiou, v každém dialogu minimálně jednou zmíní Rozparovače, ačkoli s ním daná scéna pramálo souvisí, svým nelogickým, nesamostatným jednáním připomínají loutky, jež si vyloženě říkají o to, aby je někdo zabil.

Divákovi je vlastně úplně jedno, který z charakterů odpadne příště. Ze zástupu imbecilních puberťáků, navíc do jednoho hrůzostrašně zahraných, se totiž opravdu těžko vybírá nějaký sympaťák, jemuž by se dalo fandit.

Připočítáme-li k tomu, že se nelze chytit ani dospělých postav, protože zkrátka nedostaly odpovídající prostor, že vyprávění postrádá jakoukoli gradaci a spousta vražd ani není vidět, nezbývá než označit Vem si mou duši za naprostý filmový propadák. Není pochyb, že Wes Craven umí lépe. Milovníci hororů si od něj raději pustí nejnovější Vřískot 4.

DVD

Po vložení DVD do přehrávače na vás vykoukne české menu, jehož prostřednictvím si můžete vybrat z české či originální zvukové verze. K té se samozřejmě hodí především české titulky, je však nutné upozornit na jejich mizernou kvalitu. Žádný strach, nabíhají přesně, nicméně nejsou zcela v souladu s pravidly českého jazyka. Stalo se nepěknou tradicí, že na disku zcela chybí titulky anglické, jež by zcela jistě pomohly těm, kteří nestíhají překládat mluvenou angličtinu. Jediným bonusem je upoutávka.

Vem si mou duši (My Soul To Take)

Thriller / Horor
USA, 2011

Režie: Wes Craven
Hrají: Max Thierot, Denzel Whitaker, Raúl Espraza, Shareeka Epps aj.
Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české
Bonusy: upoutávka

Hodnocení filmu: Odpad
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vem si mou duši na DVD: Wes Craven zplodil filmový bolehlav