Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Velšský veterán s violou John Cale míří do Prahy. Vystoupí za týden

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

18. 2. 2013

FOTO: John CaleOsobitý muzikant z Walesu zavítá do Prahy 28. února. Vystoupí v klubu Roxy a představí své aktuální album s pozoruhodným názvem Shifty Adventures in Nookie Wood.

FOTO: John Cale

John Cale. Zdroj: facebook.com

John Cale vstoupil do hudebního světa v šedesátých letech. S diplomem z oboru muzikologie a violou se tehdy vypravil z rodného Walesu do New Yorku a americká experimentální scéna se mu zalíbila.

Potkal se tu s potrhlým mistrem pop artu Andym Warholem a místním skládajícím a zpívajícím kytaristou Lou Reedem. A tak vzniklo pamětihodné hudební partnerství, z něhož vzešla legenda avantgardní rockové hudby The Velvet Underground.

Po zániku této pionýrské formace se Cale věnoval sólové kariéře jako interpret, ale také jako producent. Stojí za řadou nahrávek od různorodých umělců od punkových The Stooges a Siouxsie And The Banshees přes písničkářku Patti Smith až po taneční Happy Mondays. Skládá také filmovou hudbu. Vedle toho neúnavně pracuje na vlastní tvorbě a ač loni oslavil sedmdesátiny, do důchodu se mu prý nechce.

O tom, že má Cale svému publiku stále co zajímavého předvést, se můžete přesvědčit příští týden ve čtvrtek. Koncert v klubu Roxy začíná v sedm hodin večer a vstupenky jsou v prodeji za cenu 700 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velšský veterán s violou John Cale míří do Prahy. Vystoupí za týden