Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Velký knižní čtvrtek je tu. Přinese G. R. R. Martina i Petru Soukupovou

Hana Mazancová

Hana Mazancová

16. 3. 2015

Hned patnáct knižních novinek se objeví v jeden den na pultech knihkupců. Velký knižní čtvrtek přinese novinku od Petry Soukupové, průvodce od Jiřího Padevěta i Divoké karty od George R. R. Martina. Letos připadá na 19. března.

OBR: Boris Filan: Klimtův polibek

Boris Filan: Klimtův polibek. Zdroj: Nakladatelství Slovart

Těšit se můžete třeba na Klimtův polibek od Borise Filana. Mladému basketbalistovi Adamovi trvalo dlouho, než získal lásku spolužačky Silvie. Jeho otec je totiž příslušníkem STB a její emigrant, kterého právě STB donutila k opuštění vlasti a rodiny.

Silviina matka se chystá utéct i s dětmi za ním a tak když se Adam dostane do týmu, který pojede hrát do USA, rozhodne se, že tam zůstane, aby mohl žít s milovanou Silvií. Ale ne vše vychází tak, jak si jednotliví hrdinové naplánovali.

Z českých luhů a hájů

Z českých zástupkyň stojí za zmínku určitě novinka Petry Soukupové. Držitelka Ceny Jiřího Ortena za svůj prozaický debut K moři a také hlavní ceny Magnesia Litera pro rok 2010 uvede knihu s názvem Pod sněhem.

Příběh se točí kolem zdánlivě běžná situace: tři sestry nasedají jednoho dne do auta a vyrážejí k rodičům na oslavu otcových narozenin. Blanka se dvěma dcerami, miminem a psem, Olina se synem a ipadem, Kristýna s kocovinou. V plném autě se však spolu s nimi ocitají i jejich životní příběhy, vzpomínky na dětství, nenaplněné sny a frustrace, a atmosféra už po několika kilometrech jízdy houstne.

A to ještě žádná ze sester netuší, že další nepříjemnosti je čekají v domě rodičů. Na rodinných vztazích a v na první pohled obyčejných událostech dokáže Soukupová zachytit otisky spletitých osudů s takovou bravurou, že před čtenářem vyvstávají jako jedinečná životní dramata.

Psát zkoušela už v deseti letech

Svou knihu uvede také Brooke Davisová, která se o první román pokusila v deseti letech.

Její prvotina s názvem Ztráty a nálezy vypráví příběh sedmileté holčičky Millie. Ta si vede seznam mrtvých tvorů, na němž kromě pavouka a sousedovic kočky figuruje také tatínek. Jednoho dne ji ovšem maminka zanechá samotnou v obchodním domě pod stojanem s obrovitánskými spoďárami a už se nevrátí.

To zase Agatha nevyšla od smrti manžela z domu. Prázdnotu ve svém životě vyplňuje pořváváním po kolemjdoucích, sledováním televize a přesným denním rozvrhem.

No a písař Karl se najednou ocitne v domově důchodců. V náhlém radostném popudu však zatouží znovu žít a uprchne.

Náhoda svede tyto tři dohromady. Společně se vydávají na cestu přes půlku Austrálie, aby našli Milliinu maminku a v konečném důsledku zjistili, že i mladí mohou být moudří, že stáří nerovná se smrt a že klíčem ke šťastnému životu může být i občasné porušení pravidel.

Velký knižní čtvrtek 19. března 2015

Deon Meyer: Ďáblova hora

George R.R. Martin: Divoké karty

Charles Lewinsky: Gerron

Jiří Dědeček, Emma Pecháčková: Hvězdy pražské zoo

Boris Filan: Klimtův polibek

Adam Rex: Konečně doma

Petr Janeček: Krvavá Máry a jiné strašlivé historky

Jiří Padevět: Krvavé finále

Sorj Chalandon: Návrat do Killybegs

Daniel Glattauer: Není zač

Jean-Christophe Rufin: Nesmrtelná túra do Compostely

Malcolm Mackay: Nezbytná smrt Lewise Wintera

Petra Soukupová: Pod sněhem

Lois Lowryová: Spočítej hvězdy

Brooke Davisová: Ztráty a nálezy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velký knižní čtvrtek je tu. Přinese G. R. R. Martina i Petru Soukupovou