Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Velkou inspirací je pro nás The Wall od Pink Floyd, říká Justin Broadrick z kapely Jesu

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

22. 9. 2010

Jesu jsou zajímavý fenomén na poli rockové hudby. Jejich kombinace metalu, alternativního rocku, ambientu a industrialu tvoří velmi specifický zvuk, který nejde jen tak vymazat z paměti. Rozhovor s jejich frontmanem, zakladatelem legendárních Godflesh, Justinem Broadrickem, se pokouší odhalit kořeny inspirace této kapely.

Justin Broadrick, Zdroj: avalancheinc.co.uk/jesu.html

Reakce na vystoupení Jesu na letošním ročníku festivalu Brutal Assault byly vesměs pozitivní. Ovšem nikdo si neodpustil drobnou poznámku, že nechápe, co dělají na metalovém festivalu. Jesu bych si také snáze představil někde v rockovém klubu před menším publikem. Na obří metalové akci vedle takových tvrdých jmen jako jsou Cannibal Corpse nebo Fear Factory působí vskutku lehce nepatřičně. To ovšem neznamená, že by neměli co nabídnout.

[singlepic id=14180 w=320 h=240 float=center]

S Justinem Broadrickem jsem se setkal na poetickém místě pod cihlovou zdí hned vedle novinářských toiek. Byl velmi přátelský a poctivě zodpověděl všechny moje otázky. Při krátkém rozehřívacím kolečku jsem se tedy dozvěděl, že normálně před vystoupením nepije, ale v Čechách si vždycky jedno pivo dá, a že doma popíjí český Budvar nebo Plzeň. Když jsme si svorně přitakali, že Plzeň je lepší, bylo jasné, že jsme na stejné vlně a rozhovor mohl začít.

Snažil jsem se nějak popsat vaši hudbu a někam ji zařadit. Našel jsem spoustu stylů, jejichž elementy se dají ve vaší hudbě naleznout – například experimental rock, ambient, metal a další. Myslíte si, že je vůbec možné vás někam zařadit?
Ne, to si nemyslím. Teda, je to rocková muzika ve velmi širokém slova smyslu, což znamená metal, hardcore, post-rock a tak dále, ale my se opravdu nikam nevměstnáme.

Ano, já vás dnes viděl. Trochu jsem se divil, protože vaše muzika je opravdu velmi pomalá, což tady není zrovna obvyklé. Proč jste se rozhodli sem přijet?
Mysleli jsme si, že by to mohlo být zajímavé, protože nás organizátoři opravdu chtěli. Naháněli nás sem už dva roky, ale my jsme jim říkali, že to bude možná až moc metalový festival na nás.

No, tohle je opravdu dost metalový festival. Zřejmě nejmetalovější festival v České republice.
Jasně, je to dost metalové. Ale oni trvali na tom, že nás chtějí, že to bude dobré. A my si tedy řekli, že to zkusíme.

Kde berete inspiraci pro vaši muziku? Jaké kapely posloucháte?
Bože (smích).

Takže je toho hodně…
No to teda. Je toho opravdu hodně. Prakticky všechno od Joy Division, přes Black Sabbath, Big Star, The Red Painting a tak dále.

A co třeba Pink Floyd?
Jasně, rané Pink Floydy, i trochu z jejich střední éry až po The Wall, ta je nám velkou inspirací.

Když jsem tady mluvil s pár lidmi, tak se všichni shodli, že jste zajímavá kapela. Myslíte si, že vaše angažmá v Godflesh vám nějak pomohlo k úspěchu?
Ano, určitě. Naše muzika má reputaci jenom díky Godflesh.

Takže byste tu ani nebyli, kdybyste nehrál s Godflesh?
Ne, rozhodně ne.

Godflesh, Zdroj: godflesh.com

Přijde mi, že máte dost rádi Japonsko. Hráli jste tam spousty živých show a také některé speciální edice vašich alb jsou k mání jen v Japonsku.
Ano, japonský obchod má velmi raritní způsob vydávání alb. Mohou prodávat jen svému publiku. A my máme skvělé vztahy se svou nahrávací společností v Japonsku. Také bych řekl, že mě obecně asijská kultura velmi zajímá, přijde mi fascinující. V Japonsku také mají naši hudbu rádi a publikum tam na nás reaguje velmi vřele.

Oznámil jste založení nového hudebního projektu s názvem Pale Sketcher, který má být zaměřen čistě elektronicky. Také jste prohlásil, že se s Jesu vracíte k původnímu na kytarách založenému zvuku. Jak se vám tyto ambice zatím daří?
Myslím, že dobře. Právě nahráváme nové album s Jesu. Je velmi podobné tomu poslednímu, akorát tam není tolik elektroniky. Je to opravdu založené na kytarách a ten zvuk tam je velmi živý, zatímco zvuk Pale Sketcher je dost elektronický.

Pokud se nepletu, tak Pale Sketcher je váš osobní single projekt.
Ano, je to elektronika. S metalem nemá nic společného. Lidé, co mají rádi metal, většinou nemají rádi tento projekt. Vlastně ho nenávidí. (smích) Je to úplně jiná oblast hudby.

Justin Broadrick, Zdroj: avalancheinc.co.uk/jesu.html

A přijede s tímto novým projektem také do České republiky?
No, ono to nemá nic společného s metalem, takže to bude různě po klubech a tak.

Víte, my tady v České republice neposloucháme jenom metal.
(smích). Ano, jasně. Bylo by to prostě úplně mimo metalové dění. Kluby, Djové a podobné záležitosti.

Vy jste se v loni dali s Godflesh opět dohromady. Jak vám to zatím jde?
Už jsme hráli jednou ve Francii na HellFestu a bylo velmi úspěšné. Chystáme další koncerty, sice zatím málo, ale v budoucnu budeme vystupovat víc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velkou inspirací je pro nás The Wall od Pink Floyd, říká Justin Broadrick z kapely Jesu