Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Velikonoční tradice a symboly

Redakce

Redakce

2. 4. 2010

VelikonoceVelikonoce. Někdo je má rád, jiný o nich ani neví. Tento svátek je považován za oslavu jara a přináší radost do našich domovů. O to je příjemnější, že není spjat s honičkou a stresem jako například Vánoce. Za všechna ta léta, co se slaví, vznikla i spousta tradic. Chcete se na ně podívat blíž?

Foto: Barbora Bednaříková

Foto: Barbora Bednaříková

Co jsou to Velikonoce?

Velikonoce jsou  považovány za nejvýznamnější křesťanský svátek a oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tento zázrak se stal třetího dne po ukřižování a je oslavován dodnes. Kromě duchovního významu pro všechny věřící je doprovázen i rituály a tradicemi.

Před samotnými oslavami bylo zvykem dodržovat velikonoční půst. Začínal na popeleční středu 1. března a trval čtyřicet dní. Striktně věřící si dodnes během této doby odříkají veškerou živočišnou stravu i pokrmy z produktů živočišného původu. Hlavním cílem půstu je a bylo odřeknout si to, co vám nejvíc chutná a co máte rádi. Proto i zřeknutí se masa nebo čokolády na čtyřicet dní se počítá.

Dejte vejce malované…

Jedním z hlavních a nejznámějších zvyků je malování vajec. Vejce představuje zárodek a nový život. Malovat a zdobit se vejce začala až v pozdějších dobách. Dnes existuje nespočet možností, jak krásně ozdobit stůl pomocí kraslic. Pokud víte, že je zvládnete rozdat a sníst, tak je možné použít vejce uvařená natvrdo. V případě, že vám poslouží pouze jako dekorace, je lepší vejce vyfouknout a až potom zdobit.

Foto: Barbora Bednaříková

Foto: Barbora Bednaříková

Další pochoutkou na stole je velikonoční beránek. Původně měl představovat Ježíše Krista, který byl obětním beránkem lidstva. Nesmíme také zapomenout na velikonoční svíci neboli paškál. Ten je zapalován jako znamení života, vzkříšení Krista a jeho světlo má rozrážet temnoty smrti.

Den povoleného násilí na ženách

V Čechách velmi oblíbeným symbolem je pomlázka. V různých nářečích se také nazývá hodovačka, mrskačka, švihačka. Jedná se o zapletený svazek čerstvě utržených vrbových proutků, kterým muži na Velikonoční pondělí symbolicky zmrskají všechny ženy. Na konci pomlázky jsou uvázány stužky a čím jsou barevnější, tím je pomlázka krásnější. Vyšlehaným ženám a dívkám  je na další rok zajištěno mládí, krása a plodnost.

Foto: Barbora Bednaříková

Foto: Barbora Bednaříková

S pomlázkou a jejím využitím je spjatá další tradice, a to hodování. Bohužel se v dnešní době hoduje jen v menších městech a vesničkách. Za koledu a vyšupání dostanou koledníci malovaná vajíčka a sladkosti. Starším mužům je nabídnuto pohoštění, nejčastěji domácí pálenka.

Přivítání jara by mělo být příjemné osvěžení  po předešlých pochmurných měsících. Dejme se tedy do zdobení našich světniček a těšme se na dny plné světla a slunce. Krásné Velikonoce!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velikonoční tradice a symboly