Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Velikonoce v Plzeňském kraji. Vyrazte na Švihov nebo do Červeného Poříčí

Redakce

Redakce

8. 4. 2011

Po zimní pauze se opět otevírají brány českých hradů a zámků. Nabízejí mimo klasické prohlídky i atrakce, které návštěvníky zavedou do jinak nepřístupných míst objektů. Topzine vám přináší tipy, kam vyrazit na Plzeňsku!

FOTO:Zámek Červené Poříčí

Zámek Červené Poříčí je ukázkou renesančního slohu, Zdroj: Zámek Červené Poříčí

Hrad Švihov ve spolupráci se zámkem Červené Poříčí zahajují sezonu ve velkém stylu. Nabízejí projížďky koňským spřežením, slevy na vstupné, prohlídku s kastelánem a třeba i oslavy Velikonoc a pálení čarodějnic.

Červené Poříčí, renesanční památka

Přestože v areálu momentálně probíhají restaurační práce, bude zámek v letošní sezoně pravidelně otevírán veřejnosti. Poprvé návštěvníky uvítá o víkendu 9. a 10. dubna, kdy v jeho prostorách proběhne výstava obrazů a šperků plzeňské výtvarnice Lindy Winklerové.

Pokud by vás umění nenalákalo, možná by to svedla nabídka vyjížďky na blízký hrad Švihov (3 km), při které vám bude dělat společnost průvodkyně v dobovém kostýmu. Pokud se navíc rozhodnete navštívit oba objekty v jednom dni, dostanete i slevu na vstupném.

V červnu se zámek otevře ještě jednou, a to za účelem kastelánské procházky zámkem. Mimořádné prohlídky završí Dny evropského dědictví ve dnech 17. a 18. září.

Švihácky na Švihov

Jste milovníky středověkého stavitelského umění? Pak byste si v žádném případě neměli nechat ujít vodní hrad Švihov. Jedná se o jednu z velice důmyslných obranných staveb, ve které bylo možné zaplnit vodou kromě příkopů i celé nádvoří.

Díky své neobvyklé historii se zde navíc zachovaly zbytky původní výmalby a zařízení z počátku 16. století. Od 18.  do 20. století sloužil hrad jako sýpka.

FOTO: Vodní hrad Švihov

Vodní hrad Švihov, impozantní památka gotického stavitelství, Zdroj: Hrad Švihov

Hrad nabízí dva prohlídkové okruhy, které vás provedou interiéry, nebo vás zavedou do starodávné plně vybavené černé kuchyně a správních budov.

V areálu hradu v dubnu proběhne oslava Mezinárodního dne památek, v rámci které se návštěvníkům otevřou jinak nepřístupné prostory hradu a následně ožije hradní krčma přípravami na Velikonoce. Budou se zde zdobit vajíčka, perníčky a bude se soutěžit o sladké ceny. Závěr měsíce bude patřit čarodějnému posezení u ohně a špekáčkům.

Kam dál v Plzeňském kraji

Kromě dvou výše zmíněných památek je možné vyrazit do bývalého cisterciáckého klášteru v Plasech, kde bude od 8. do 10. dubna probíhat přehlídka studentského divadla Na hraně.

Dále se můžete zastavit Kladrubském klášteře, kde si 24. dubna budete moci vychutnat Velikonoční svátky s jarmarkem a velikonoční mší.

Posledním střípkem do jarní mozaiky plzeňských historických památek pak může být zámek Kozel, který od dubna do října hostí výstavu bronzových plastik Michala Gabriela a od dubna do června výstavu grafik Gennadije Alexandrova.

Přehled akcí v dubnu v Plzeňském kraji:

od 8. do 10. dubna, klášter Plasy – Přehlídka studentského divadla

od 9. do 10. dubna, zámek Červené Poříčí – prohlídky a výstava Winklerové, otevřeno od 10:00 do 16:00

od 16. do 17. dubna, hrad Švihov – zvláštní prohlídky k Mezinárodnímu dni památek

od 23. do 25. dubna, hrad Švihov – Velikonoce s hradní krčmou

24. dubna, klášter Kladruby – Velikonoční jarmark (od 13:00), Velikonoční koncert (od 15:00)

25. dubna, klášter Kladruby – Velikonoční mše svatá

30. dubna, hrad Švihov – Čarodějnické posezení u ohně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velikonoce v Plzeňském kraji. Vyrazte na Švihov nebo do Červeného Poříčí