Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Velikonoce v Krkonoších. Navštivte muzeum v Jilemnici

Redakce

Redakce

8. 4. 2011

Velikonoční svátky má většina lidí spojena s kraslicemi, pomlázkou či pečením tradičních jídel. Víte však, jak se slavily kdysi? Nejen to se dozvíte na jarní výstavě v Krkonošském muzeu v Jilemnici.

FOTO: Muzeum Správy KRNAP v Jilemnici

Muzeum Správy KRNAP v Jilemnici, Zdroj: www.kmjilemnice.cz

V Krkonošském muzeu, jehož historie sahá až do roku 1891, právě začíná výstava Radostné Velikonoce o oslavách příchodu jara, později spojených s křesťanskou symbolikou Ježíše Krista. Tyto svátky se zde představí z několika úhlů pohledu – lidového, křesťanského, měšťanského i komerčního.

V expozici muzea si můžete prohlédnout venkovskou a měšťanskou domácnost, stejně jako církevní prostředí oslav Velikonoc v někdejších dobách. Stovky exponátů návštěvníkům výstavy přiblíží podstatu a původ těchto svátků, stejně jako již polozapomenuté zvyky, které s nimi souvisí.

Závan minulých staletí

FOTO: Muzeum Správy KRNAP v Jilemnici

vnitřní expozice muzea

Dozvíte se zde například, co jsou to pašije nebo paškál, prohlédnete si také mnoho nádherných kraslic, ať už malovaných, nebo zdobených slámou, textilem či voskem. Mnohé asi překvapí malá zvláštnost, perníkové kraslice. Chybět nebude ani povídání o krkonošských zvycích spojených s Velikonocemi.

Stálice muzea

Zajímavá je také stálé expozice muzea, umístěná stejně jako velikonoční výstava v bývalém jilemnickém zámku hrabat Harrachů. V expozicích rozdělených na tři části můžete vidět obrazy talentovaného malíře z Víchovské Lhoty Františka Kavána, expozici historických lyží a zimních sportů v Krkonoších, nebo si prohlédnout výstavu zaměřenou na okolí města Jilemnice.

V dalších vitrínách leží důkazy o umělecké a řemeslné dovedností zdejších obyvatel. Že se jednalo o mistry svého oboru, dokazují vystavené věci. Mezi nimi je třeba zmínit kolekci 33 pohřebních štítů z 1. poloviny 19. století a jedinečnou lněnou přízi z přelomu 18. a 19. století, jejíž 296 metrů ručně předeného vlákna váží pouze jediný gram!

Pokud tedy máte volný den, nabízí se vám zajímavý výlet…

Výstava Radostné Velikonoce:

    Kde: Muzeum Správy Krnap
    Kdy
    : Od 1. dubna do 3. května
    Otevírací doba: úterý až neděle, od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00
    Vstupné: Dospělí 60 korun,  děti a studenti 30 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velikonoce v Krkonoších. Navštivte muzeum v Jilemnici