Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vegetariánská restaurace ETNO

ETNO_1Vegetariánských restaurací v naší republice není mnoho. A že by jich bylo potřeba. Spousta lidí se stravuje alternativním způsobem a nejedná se jen o vegetariány či vegany, ale také o ty, kteří jednoduše dávají přednost příjemnému prostředí plnému makrobiotických talířů a zdravého jídla před tučnými smaženými bifteky v zakouřeném prostředí klasických hospod. Jednu z vegetariánských restaurací na severní Moravě můžeme najít v Domě pod svícnem na Frýdeckém náměstí.

Malba na zdi na chodbě restaurace, Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

Malba na zdi na chodbě restaurace, Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

Dům pod svícnem nacházející se poblíž Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku je velice příjemný komplex sloužící jako kulturní centrum. Tvoří jej trafika s kavárnou, antikvariát s galerií, klubový bar a nově otevřená vegetariánská a nekuřácká restaurace ETNO.

Etno najdete úplně nahoře v poschodí. Je to poměrně malá místnůstka vypadající spíše jako komorní jídelna než restaurace. Z větší části je vybavena klasickými jídelními stoly, vzadu na vyvýšeném místě je typické čajovnové posezení s nízkými stolečky a polštářky naplněnými pohankovými slupkami. V této části restaurace se pochopitelně musíte zout. V čajovničce je také malá knihovna a dřevěný košík s dřevěnými hračkami pro neposedné rošťáky. Stěny jsou pomalovány a vyzdobeny  barevnými kreacemi, přírodními motivy a výtvarnými pracemi dětí.  Poblíž vchodu je pultík, na kterém jsou vystaveny nejrůznější dobroty k prodeji, převážně bio čokolády, kávy a čaje  z Fair Trade.

Po příchodu a usednutí za stůl okamžitě přispěchá slečna v batikované tunice s dlouhým copem na zádech a s úsměvem na tváři vám automaticky nabídne dobrý čaj, který je stejně jako pečivo k polévce zdarma, čili v ceně menu. Na každém stole kromě jídelního lístku najdete také džbán s pitnou vodou, které si můžete dopřávat dle libosti.

Denní menu, Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

Denní menu, Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

Restaurace nenabízí žádná jídla na výběr, ale pouze jedno malé či velké menu za docela přijatelnou cenu. Jídlo obsahuje polévku, hlavní jídlo, obilovinu, salát  a  moučník. V podstatě se jedná o makrobiotický talíř. Maso, kravské mléko ani vejce v jídelníčku nenajdete.

Restauraci jsem navštívila v době oběda a překvapila mě svou plnou obsazeností. Nemyslím, že by jídelny tohoto druhu navštěvovala pouze určitá vybraná skupina lidí. Objevila jsem zde hosty od maminek s malými dětmi, starších dam až po byznysmeny s kufříkem. Tato restaurace je určena pro všechny. Pro všechny,  kteří se chtějí zdravě stravovat. Jídlo je pestré, zdravé a chutné, obsluha příjemná a prostředí sice malé, ale útulné. Jediné, co mi konkrétně vadilo bylo používání klasických nerezových kelímků a tácků.

V neposlední řadě je třeba zmínit toalety s originálně pomalovanými dveřmi a stěnami, které se nacházejí na chodbě mimo prostory jídelny, ale jsou čisté a příjemné.

Restaurace také zajišťuje rozvoz obědů po okolí, pořádá kurzy vaření, nabízí k prodeji výborný domácí chléb a  poskytuje prostory k pořádání nejrůznějších akcí, výstav, koncertů a seminářů.

www: www. etno.podsvicnem.cz

Adresa: Farní 16, 738 01 Frýdek-Místek

Provozní doba: pondělí – pátek  11:00 -17:00

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vegetariánská restaurace ETNO