Menu
TOPZINE.cz
Hudba

VEES – sebejisté retro, které má i v dnešní době styl

Marie Baladová

Marie Baladová

21. 4. 2010

VEES - Johny Moon coverZ Českých Budějovic se napříč Českou republikou se svým debutovým EP Johny Moon valí rock´n´rollová sestava VEES. Kapela s image ze šedesátých let nahrála čtyři skladby a dvě z nich nechala přetvořit do remixů od Moimira Papalescu a Ventolin. Výsledek je krátký, nevšední a o to více působivý.

VEES - Johny Moon cover, Zdroj: X Production

Johny Moon - cover, Zdroj: X Production

Tři kluci s image Gagarinova bratra odchováni na hudbě let šedesátých a tvrdohlavě prosazující poctivý rock´n´roll, tak vypadají VEES. Přes tři roky ve složení Honza (basa, zpěv), František (bicí) a Mates (kytara, zpěv) hráli a zráli v klubech v Jižních Čechách. Až v létě 2009 nakráčeli do studia a vytvořili album Johny Moon, které dokazuje, že se v dnešní generaci najdou tací, co věří v poctivé a ničím nezkažené retro. „Starou muziku máme v krvi a v našich počátcích jsme ji sjížděli od rána do večera. Žádný revival ale rozhodně neplánujeme,“ prohlašují.

VEES, hudba ala underground

Johny Moon je Retro s velkým R. Hned úvodní a nejvíce vydařená skladba Catch the Moon posluchače hodí do vln beatů a kytarových rifů, ze kterých šedesátá léta přímo srší. Zpěváci s velmi příjemnou angličtinou a hlasy jak vystřiženými z britské klasické rockové kapely dodávají skladbám věrohodnost. Chytlavé melodie, při kterých si člověk snadno dokáže představit, jak dobře by se na ně poskakovalo pod pódiem v nějakém undergroundovém klubu. K tomu vydařená kytarová sóla, za která by se nemusel stydět leckterý rock´n´rollový veterán a vzniká nám opravdu výbušná kombinace, při které žádný fanoušek nezůstane v klidu. Jedinou otázkou zůstává, pokud by skladeb bylo více, zda-li by nedošlo k tomu, že se chlapci začnou opakovat.

VEES, Zdroj: X Production

VEES, Zdroj: archiv

Křest desky mají za sebou, čeká je hraní se Sunflower Caravan

O to větším překvapením je svolení kapely k remixům, které se rozhodně jako retro klasifikovat nedají. Moimir Papalascu si vzal do parády Catch the Moon s výsledkem, který donutí kdejakou hlavu k pohupování do rytmu. Nápadité, originální, s původním rock´n´rollem to má ale společný jen hlavní nápěv a pár akordů na kytaru, které ovšem zajišťují, že remix neklouže do řadové taneční hudby. Je to však příjemná změna. O druhém  remixu, tentokrát písně Supernova od Ventolin, se toto bohužel říct moc nedá.

VEES jsou nevšedním úkazem na české rockové scéně, který rozhodně stojí za pozornost mimo jiné i díky jejich nabitému turné, kdy jim na několika akcích budou dělat doprovod třeba poslední dobou velmi opěvovaní Sunflower Caravan. Právě tato kapela se 25. března zúčastnila i křtu desky Johny Moon v českobudějovickém klubu Velbloud.

VEES – Johny Moon

Vydáno: 22. března 2010

Skladby: Catch the Moon, Uncle John, Supernova, Annie on Trip, Catch the Moon (Moimir Papalescu Cigarette Lighter RMX), Supernova (Ventolin Times for Being Mad RMX)

Vydalo: X Production

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VEES – sebejisté retro, které má i v dnešní době styl