Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vědci vetřelce studují, vetřelci vědce vraždí v novém omnibusu č. 3

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

17. 11. 2010

Elegantní černý zabiják se znovu vrací na scénu, aby všem, kteří se mu dostanou do cesty, ukázal, jak kvalitní má chrup, ocas, nohy, drápy, ruce a vysouvací tlamu. Exoskelet opět bude praskat pod nápory kulek a lidé budou umírat naporcovaní lépe, než by to svedl kuchař v sushi baru.

Ilustrace na obálce komiksového omnibusu Vetřelci III

Ke čtenáři se dostává svazek Vetřelci omnibus s pořadovým číslem 3, což znamená mnoho věcí. Zavedené tituly se dočkávají druhých a dalších pokračování, což znamená, že jsou po kvalitativní stránce přijímány kladně, takže se vydávání omnibusů musí nakladatelství BB art vyplácet, jelikož pokračuje v bohulibém díle a zásobuje čtenáře jedním po formální stránce perfektním omnibusem za druhým.

Vetřelci se v češtině objevili jako úplně první. Za ten rok a něco urazili velký kus cesty. První díl nebyl vlastně o ničem jiném, než o prvních nesmělých setkáních, při kterých se lidstvo poprvé setkávalo s mimozemským druhem, kterému je zcela jedno, že slintá na podlahu, a která přerostla v masivní bitvy dokonce na samotné planetě Zemi. Ve druhém díle byl již fenomén vetřelců přijat jako neodmyslitelná část vesmíru, která kde se objeví, začne zabíjet.

Co však mají všechny příběhy společné, je buď ústřední postava Gigerova černého miláčka, anebo lidská chamtivost a touha po penězích. Už od prvního filmového snímku je vetřelec obsazován do rolí neosobního, dokonalého zabijáka, o kterém si všichni myslí, že to je jen nástroj k ovládnutí. Záhy však všichni jistí, jak ošklivě se moc všichni mýlili. Stejné to je i v třetím pokračování.

Vztah vetřelců a lidí se opět posunul na vývojovém stupni kupředu. Po snahách vetřelce zničit a zneškodnit je začali vědci studovat. Tomuto tématu se věnují dva ústřední příběhy v omnibusu Narušitel a Labyrint. Autoři těchto částí zavádí čtenáře do stísněných prostor výzkumné stanice, ve které se vždy nachází klišovitá smečka vojáků, nějakého chamtivého šéfa a bláznivého vědce, které konkuruje jeden až x vetřelců podle toho, zda mají doma i královnu či nikoliv. Oba příběhy jsou zajímavé, zejména v Narušiteli si bude čtenář užívat atmosféry základny, jejímuž veliteli je lidský osud zcela lhostejný. Bude vyskakovat z křesla při ukázkách bezpráví. Z postav sice příliš nesrší originalita, ale o to víc jsou kvalitně zpracované, takže jejich výskyt poskytuje to, co se od těchto komiksů očekává – čistou akci a velkou porci zábavy balené v kyselinovém obalu.

obálka Vetřelci omnibus 3

Oběť a Vykoupení v sobě nesou velice zajímavý prvek, a to náboženství (což se docela dá poznat z jejich názvů). V obou dvou se silně věřící hrdinové pohybují v džungli a čtenář jen čeká, zpoza jakého listu na něj vyskočí zubatá potvora. Atmosféra obou příběhů nabízí příjemný zážitek, po kterém nepůjdete do lesa jinak než v oděvu stormtroopera. Co je třeba vyzdvihnout je, krom dobré zábavy, také grafické zpracování. Vykoupení nakreslil Mike Mignola, jehož osobitý rádoby nedokončený styl dodává celému dílu nedefinovatelné očekávání, že se co nevidět objeví na scéně Hellboy. Kombinace světel a velkého dílu stínů napomáhá vetřelcům v jejich zabíjení a čtenářům si víc užít. Paul Johnson svojí temnou, občas až snovou kresbou v Oběti dotahuje do detailu to, co Mignolův styl nastiňuje, ale kvůli jiné paletě použitých barev nemůže dosáhnout. Pří čtení tohoto příběhu bude mít čtenář pocit, že v jednom kuse sní hodně zlý sen. Temné ladění barev, neostrost postav i objektů vytvářejí prostředí jako stvořené pro vetřelce, který je tak ještě démoničtější, než při detailních záběrech. Ženci jsou pak ukázkou toho, že i do vetřelčího univerza lze vpašovat prvek ironie a veselého pobavení.

Nový omnibus přináší nový pohled na vetřelce. Jejich studováním se pomalu, ale jistě odhalují slabiny a vznikají nové teorie, jak je ovládnout a jak použít pro lidské možnosti. Devizou celé knihy je strach. Strach z mnoha věcí, přičemž vetřelci pomalu, ale jistě přestávají být hlavní jeho původci, ale spíše jeho nástrojem. Postavy se začínají bát opět víc lidí než černých zabijáků. Čtenář bude tento strach sdílet s nimi. Ne že by se potom bál jít potmě na záchod, ale bude to spíš jemné mrazení v zádech při sledování marných bojů o život všech, kteří se s vetřelcem zapletli. Kniha vlastně nabízí to, co film – porci napětí, strachu a divoké akce, při které budou vzduchem létat nejedny tělesné tekutiny.

Název: Vetřelci omnibus III
Scénář: Ian Edginton, Peter Milligan, Jim Woodring, Dave Gibbons, Anina Bennet, Paul Guinan, John Arcudi, Sarah Byam
Kresba: Will Simpson, Paul Johnson, Kilian Plunkett, Mike Mignola, Paul Guinan, Simon Bisley, David Roach
Překlad: Martin D. Antonín
Počet stran: 368
Rozměry: 160 x 235
Vydalo: BB/art a CREW, Praha 2010
Doporučená cena: 899,- Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vědci vetřelce studují, vetřelci vědce vraždí v novém omnibusu č. 3