×
TOPZINE.cz

Ve Zlíně se uskuteční závody v bazénových disciplínách freedivingu

freedivingV sobotu 24. října se v areálu bazénu Staza uskuteční druhý ročník závodu v bazénových disciplínách freedivingu, tedy volném nebo také nádechovém potápění. Soutěžit se bude ve dvou disciplínách: statické apnoi a dynamické apnoi bez ploutví.

Ilustrační foto, Zdroj: amphi.cz
Ilustrační foto, Zdroj: amphi.cz

Statická apnoe patří mezi klasické bazénové disciplíny, kde je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha závodníků je na hladině s obličejem ve vodě. Neopren je nutností i v teplé vodě, protože se většinou provádí série apnoí a při absenci pohybu a sníženém metabolismu dochází rychle k prochladnutí. Světový rekord 11 minut a 35 sekund v mužské kategorii padl letos na začátku června v Hyeres ve Francii. Držitelem je Stephane Mifsud. Nejlepší ženou je už od roku 2007 Natalia Molchanova, která si s jedním nádechem pod vodou vystačila přesně 8 minut.

Již zmíněnou druhou disciplínou bude ve Zlíně bazénová dynamická apnoe bez ploutví. „V této disciplíně se měří vzdálenost, kterou závodník uplave pod vodou, opět na jeden nádech a bez ploutví,“ vysvětlila pro Topzine.cz tisková mluvčí zlínských závodů Pavlína Procházková. V mužské kategorii drží rekord hned dva muži, Tom Sietas a Dave Mullins, kteří v roce 2008 uplavali 213 metrů. Ženská kategorii drží rekord v dynamické apnoi bez ploutví Kathryn Mc Phee, která 9. srpna loňského roku uplavala ve Wellingtonu na Novém Zélandě 151 metrů.

Hlavní organizátorkou závodu ve Zlíně je česká reprezentantka ve freeedivingu Jarmila Slovenčíková. Dorazit má i několik zahraničních závodníků. Startovat mohou i nečlenové AIDA ČR (asociace potápění na nádech), ovšem bez nároku na další evidenci/zápočet dosažených výkonů. Akce bude přístupná po celou dobu i pro diváky.

Registrace probíhá od 8 hodin, v bazénu se první závodníci objeví až po 10. hodině, kdy proběhne první start závodníků v disciplíně STA. Start závodníků v DNF je naplánován až na 14. hodinu. Rozhodčími budou Pavlína Procházková, Petr Vala, Jana Oujezdská.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..