Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ve Viole se koná romská sešlost. Jste zváni

David Mičke

David Mičke

4. 2. 2011

Jana Boušková a Barbora HrzánováToho našeho českého folklóru je všude plno. Co takhle navštívit Divadlo Viola, kde budete mít možnost se blíže seznámit s romskými tradičními příběhy a hudbou. To vše je v představení Šunen Romale — Poslyšte Romové. Rozhodně lze namítat, že romského folklóru je i tak všude plno, ale vězte, že uvidíte něco nového. Barbora Hrzánová v tandemu S Janou Bouškovou dělají z nudy mýtus. Přímým zástupcem romské kultury je známý hudebník Mário Biháry.

Jana Boušková a Barbora Hrzánová, Mário Biháry

Amari sal amari...                                                                          Zdroj: divadloviola.cz

Znáte nějaké romské pohádky nebo příběhy? Pokud je chcete poznat, věřte, že Šunen Romale — Poslyšte Romové, je přímo chrlí. A to s graciézností a vtipem. K většině společnosti se nedostanou ani střípky původních romských tradic. Prakticky jde téměř o zapomenuté záležitosti, které byste dnes těžko slyšely i od těch nejstarších zástupců původně indického kmene.

Věnováno Mileně Hübschmannové

Milena Hübschmannová je zakladatelka české romistiky. Svůj život věnovala právě pátrání po  těch rozsypaných střípcích a jejich pozdějšímu skládání. V roce 2005 svou pouť zakončila. Zemřela v Jihoafrické republice.

Paní Hübschmannová sbírala různé lidové slovesnosti, jezdila po republice kvůli hledání různých příběhů a pohádek. Romská sezení, která tyto povídačky a básně ilustrovala, byla dřív velmi častá, ale dnes už vymizela. Divadlo Viola se chtělo představením Poslyšte Romové alespoň trochu přiblížit takovým dýchánkům.

Barbora Hrzánová

Bára Hrzánová v dobrém rozmaru

Na tom výjimečném večírku se sešly herečky, Barbora Hrzánová s Janou Bouškovou a populární romský slovenský zpěvák Mário Biháry. Obě dámy jsou skvělé prostřednice mezi romským folklórem a diváky. S jejich zaujetím by vás klidně přesvědčily, že jsou opravdu Romky. To značí, jak skvěle se vžily do svých rolí. Jejich osobité ražení padne k obecnému svérázu Romů jako ulité. Obzvlášť Barbora Hrzánová je v některých momentech výborná. Při scéně, kdy hraje v rámci jednoho vypravování ducha, se obzvlášť pobavíte.

Různé zkazky a báchorky jsou prokládány písněmi, zpívanými přímo v romštině. O doprovod se v těchto případech stará Mário Biháry. Libozvučné melodie vytváří na klavír a akordeon. Tudíž jde o posezení se vším všudy.

Bára Hrzánová, Jana Boušková

Budete se bát

Dočkáte se i několika metaforických příběhů, které ilustrují těžko slučitelné odlišnosti mezi gadži a Romy. Ty se nedají zpochybnit. Takové nuance existovaly a zřejmě ještě dlouho budou. Zkrátka už je to tak nastavené. Svět by byl nudný, kdyby byli všichni stejní. Takhle je aspoň o zábavu postaráno. V souladu s touto myšlenkou se v závěru hry ukáže, že i tento vzájemný problém zůstane bez rozřešení.

Performace dále komickým způsobem popisuje romskou pověrčivost. Bez okolků, Romové vždy vyjadřovali respekt spíše k těm nebeským zákonům než k těm světským.

Pestrá škála tvůrců

Hru napsala a režírovala Hana Kofránková. Romské tradiční básně, písně, příběhy a povídačky pocházejí od autorů jako je například Helena Červeňáková – Laliková, Ladislav Tancoš, Štefan Poljak, Josef Mirga, Tera Fabiánová nebo Michal Žiga.

Viola plánuje další reprízu na pondělí, 7. února.

Mário Biháry

Mário Biháry si podmanil publikum

Představení Šunen Romale vás pobaví. Poslechnete si spoustu písní, které v rádiu jen tak neuslyšíte. Zároveň se přiučíte některé věci, které jak na té světlejší, tak i na té tmavší straně společnosti, zůstávají v temném hávu zabedněnosti – pán Bůh z legendy o potopě říká poslednímu přeživšímu gadžovi a poslednímu živému Romovi: „Musíte žít spolu, jinak svět zanikne!“

Šunen Romale — Poslyšte Romové

Divadlo Viola

Režie: Hana Kofránková

Hrají: Barbora Hrzánová, Jana Boušková, Mário Biháry

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve Viole se koná romská sešlost. Jste zváni