Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Ve Švédsku postaví největší lyžařský park na světě. Pod šikmou střechou

Redakce

Redakce

16. 2. 2012

Plánovaný švédský Skipark 360 °!Video!Hrozba globálního oteplování dovedla Švédy k radikálnímu řešení. Nedaleko Stockholmu by měl vyrůst největší krytý lyžařský areál na světě, a to pouhé čtyři desítky kilometrů přímo od nejlidnatější švédské metropole. 

Máte-li alespoň trochu rádi zimní sporty, představa kompaktního lyžařského areálu uspokojujícího veškeré potřeby návštěvníků vám zní určitě více než lákavě. Ski park 360° v sobě má totiž kromě možností pro rekreační lyžování zahrnovat i tréninkové zázemí určené k přípravě vrcholových sportovců.

Na své by si tak měli přijít nejen příznivci sjezdového lyžování, ale i ti, kteří se sjezdovkám vyhýbají obloukem a dávají přednost běžkám nebo biatlonu.

Až příliš zelená architektura?

Možná si říkáte, proč kvůli hrozbě globálního oteplování stavět lyžařský areál, který svou samotnou existencí ještě více přispěje k fenoménu, který jeho stavbu vlastně zapříčinil. Důvod je prostý. Skrývá se ve významu magického sousloví zelená architektura, které se v poslední době především v západní Evropě skloňuje stále více.

V případě Ski parku 360° by se konkrétně mělo jednat o naprostou energetickou soběstačnost, které by měl dosáhnout využitím obnovitelné energie z geotermálních zdrojů, solárních panelů, ale i malých větrných elektráren.

Foto: Skiresort

Největší vnitřní lyžařský komplex by měl být současně jediným svého druhu na světě, který splní požadavky pro pořádání světových pohárů. Zdroj: Berg | C. F. Møller Architecs

Nicméně na to, jak ambiciózní projekt dopadne, si ještě budeme muset nějakou dobu počkat. První práce na stavbě gigantického areálu by totiž měly začít až někdy v roce 2013 až 2014.

Tak co na to říkáte? Dali byste přednost lyžování v pouštním Dubaji, nebo se spíše přikláníte k názoru, že zimní sporty patří do zamrzlých severských krajin?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve Švédsku postaví největší lyžařský park na světě. Pod šikmou střechou