Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ve Švandově divadle se hrálo Po Fredrikovi. Monolog gaye o jeho lásce

Redakce

Redakce

19. 3. 2011

FOTO: Po FredrikoviLáska dvou mladých mužů, která končí zahořklostí jednoho z nich. To je hlavní myšlenkou hry Po Fredrikovi, kterou jsme mohli zhlédnout v rámci projektu 8v8 ve Studiu Švandova divadla. Hru napsal švédský dramatik Mattias Brunn. Projekt 8v8 se zaměřuje na prezentaci nových jak českých, tak zahraničních her. Tyto představení jsou pak napůl regulérní hrou a napůl scénickým čtením. 

foto: Ivan Luptak a Mattias Brunn

herec Ivan Lupták a autor Mattias Brunn Foto: Alexandr Hudeček

Divadlo Letí, které hostuje ve Švandově divadle, se právě o tento projekt stará. Při výběru scénářů, které představuje, má velmi šťastnou ruku. Hra Po Fredrikovi je zajímavá nejen svým tématem, ale i způsobem vyprávění. Mladý Johan sám vypráví svůj příběh, jak se na své dvacáté narozeniny náhle zamiloval do muže, Fredrika, jak spolu žili a jak vše skončilo. Díky tomuto monologu dostáváme celkový obraz o jeho pocitech, snech a plánech. Okolí si představíme zprostředkovaně, Johanovým vyprávěním. Jediné, co vstupuje do děje, je neustálé zvonění telefonu.

Zamilovaný příběh se náhle hroutí jako domeček z karet, to když se Johan dozvídá, že má AIDS. Nakazil ho Fredrik. Co však Johana dorazí, je Fredrikova lež a to, že se mu nesvěřil. Johan svého přítele opouští a nakonec se jeho láska mění v nenávist. Hlavní myšlenkou tedy není láska dvou mužů, spíše je hra o tom, že jakýkoliv cit může skončit zklamáním.

Nesmělý Johan v podání Ivana Luptáka

Hru režíroval Petr Hašek a hlavní roli Johana ztvárnil Ivan Lupták. Ten je známý z TV seriálu Velmi křehké vztahy. Nyní je v souboru Divadla Na zábradlí, kde hraje například v Orestkovi, který měl 11. března premiéru. Jeho výkon v představení Po Fredrikovi byl skvělý. Zvláště pak hrané momenty na konci a na začátku stojí za pochvalu. Výborný je například, když Johan svým rodičům říká o své orientaci. Čtení textu ovšem má také něco do sebe. Bylo vymyšleno tak, aby to nebylo pouhé statické odříkání textu, ale herec se po scéně pohyboval a text postupně hledal a sbíral.

Hra Po Fredrikovi musí být pro herce velmi náročná již jenom tím, že je to monolog. Udržet pozornost diváků více než hodinu je velmi těžké. Ovšem dokonalý scénář práci zjednoduší. Musí se uznat, že autor Mattias Brunn vymyslel dobrý text. V této hře dokonce hrál a objel s ní turné po Švédsku. Do Čech se hra dostává v překladu Miroslava Pošty. Přestože toto představení ve Studiu Švandova divadla mělo pravděpodobně premiéru i derniéru zároveň, nebylo nijak špatné. Bylo vidět, že si s ním všichni dali velikou práci také proto, že byl přítomen sám autor Mattias Brunn.

FOTO: Po Fredrikovi

Ivan Lupták v hlavní a jediné roli

Musím ocenit práci se zvuky. Neustálé zvonění telefonu bylo perfektně načasované. Tvůrci si vyhráli i s takovými detaily, jako je zvuk přicházející zprávy v aplikaci ICQ. Hudba, která doprovázela některé scény, měla šmrnc a skvěle dokreslovala děj.

Osmkrát do roka v osm večer

Projekt 8v8 jistě plní svůj cíl dobře. Hra Po Fredrikovi byla jen dalším příkladem. V rámci tohoto projektu diváci již mohli zhlédnout téměř třicet her. Název 8v8 proto, jelikož se ročně hraje osm her v osm hodin večer. Další možnost vidět něco zajímavého je 19. dubna, kdy se Divadlo Letí pouští do Pět set milionů Číňanů míří na západ hledat si milenky.

Každý, kdo má zájem o divadlo a chce se seznámit s novými hrami mladých autorů, tento projekt určitě ocení. Představení z tohoto cyklu, a Po Fredrikovi není výjimkou, však nezvládne každý. Divák musí být otevřený novým tématům, novému zpracování a nesmí mu ani vadit scénické čtení ani možné hledání textu. Plusem je však vždy jedinečnost představení, které se již nebude opakovat.

Po Fredrikovi

Divadlo letí (ve Studiu Švandova divadla)

Autor: Mattias Brunn

Režie: Petr Hašek

Hrají: Ivan Lupták

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Ve Švandově divadle se hrálo Po Fredrikovi. Monolog gaye o jeho lásce