Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ve Slavonicích je krásně i v podzemí

Eva Chytková

Eva Chytková

19. 7. 2010

Slavonice jsou obklopené ojedinělou krajinou a přírodou. Avšak město samotné je jedinečnou ukázkou spojení historie a architektury. A ne vše zajímavé může být jen na povrchu.

Slavonické domy, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Město Slavonice se nachází na hranicích České republiky s Rakouskem na pokraji Jihočeského kraje.  Jeho historie sahá až do 12. století, kdy patřilo pánům z Hradce.  Ve městě se později vybudovala dvě náměstí, a to náměstí Míru a Horní náměstí. Mezi náměstími se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie s věží, která je hlavní dominantou města.

Obě náměstí byla časem oběstavěna měšťanskými domy, které v 16. století změnily vzhled do podoby tehdy moderní renesance. Typické jsou právě průčelí domů se štíty a s klenbami připomínající pravou italskou renesanci. Výjimečnost domů je skryta v jejich vnější sgrafitové výzdobě. Zajímavé jsou též cechovní místnosti s bohatými  malbami.

Pro velké zájemce historie nebo dalších památek je možné ve Slavonicích navštívit Cechovní sál a mázhaus, nesčetnou řadu kostelů a kapliček anebo akci Slavonický Jarmark, který se koná vždy v září.

Slavonické domy

Slavonické domy, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Slavonické podzemí

Málokdo ví, že Slavonice se mohou pochlubit prohlídkou gotických podzemních chodeb. A pokud chcete po prohlídce města zažít opravdové dobrodružství, zkuste právě toto.

Podzemí nabízí dvě trasy. První,  ta kratší, je dlouhá jen 136 metrů a nachází se zde pouze jedno kritické místo. Druhá, která je mnohem delší, má asi 380 metrů a kritických míst zhruba sedm. A co si představit pod kritickým místem? Jde o nejužší místa trasy, do kterých nemůžete vstoupit jako do dveří. Musíte své tělo všelijak skrčit, natočit apod. A kdo by se bál, že by kvůli svým proporcím nemohl místo navštívit, před koupením vstupenky je možné projít vyřezaným modelem, který úzké místo znázorňuje.

Podzemí je velice kluzké, mokré a temné. Vidět je tu velice málo, jen po několika metrech jsou umístěna světla. Ze všech těchto důvodů se chodí v řadě za sebou po jednom a každý návštěvník obdrží pláštěnku, holínky a popřípadě baterku.

Slavonické podzemí

Otevírací doba:

červenec – srpen          denně od 9:00 – 18:00 hodin

U obou tras se vychází od domu č. p. 480 (mázhaus cukrárny)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve Slavonicích je krásně i v podzemí