Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Ve Finsku vyrostla skleněná iglú. Nabízí výhled na polární záři

Eva Csémyová

Eva Csémyová

31. 3. 2012

Jako stvořený pro pro milovníky zimy a sněhu je finský hotel Kekslauttanen. Můžete se tu ubytovat v tradičním laponském srubu nebo v designovém skleněném iglú a přímo z postele sledovat polární záři.

Hotel Kakslauttanen se nachází na severu Finska nedaleko národního parku Urho Kekkonen. Návštěvníky láká jak na krásy místní přírody, tak i na netypické možnosti ubytování. Pro dobrodruhy jsou připraveny tradiční sruby, týpí nebo iglú ze sněhu. Součástí areálu je také vesnička prosklených iglú, která uspokojí i nejnáročnější hosty.

Iglú se skleněnou kupolí jsou ideální možností, jak „z pohodlí domova“ obdivovat výhled na hvězdnou oblohu i na polární záři, která je v těchto končinách v zimě častým jevem. Ubytování v těchto moderních iglú je velmi pohodlné díky vytápění. Vybavení je o něco skromnější – vejde se sem jen luxusní dvojpostel, skříňka a malá koupelna.

OBR: Skleněné iglú

Skleněné iglú umožňuje pozorovat okolí přímo z luxusních postelí. Zdroj: kakslauttanen.fi

Pokud vám designová iglú připadají příliš pohodlná, v areálu jsou od prosince do dubna i klasická iglú ze sněhu. Teplota v nich se pohybuje v rozmezí -3°C a -6°C, standardním vybavením je proto teplý spacák, vlněné ponožky a speciální kapuce, aby hosté neprochladli.

Po noci v iglú snídaně v ledové restauraci

O něco méně dobrodružné je ubytování ve srubech vybavených typickým finským nábytkem, koupelnou, kuchyňským koutem, vlastní saunou a nezbytným krbem. Ten však slouží jen pro dotvoření romantické atmosféry, sruby jsou totiž pro větší pohodlí návštěvníků vytápěny centrálním topením.

OBR: Sněžná restaurace

Podává se na ledovém stole jen ledová káva?

Pokud návštěvníkům po noci strávené v divočině vyhládne, mohou navštívit restauraci spojenou s největší kouřovou saunou na světě nebo dvě restaurace nabízející místní laponské speciality. Nejoriginálnější je bezesporu restaurace postavené ze sněhových bloků, kde se jídlo podává na obrovském stole vyrobeném z ledu.

Originální ubytování a řada restaurací není to jediné, co areál hotelu nabízí.Výčet lákadel zahrnuje mimo jiné možnost svatby ve sněhové kapli, návštěvu domu Santa Clause nebo seznámení s laponskou kulturou. Tajemstvím však zůstává, jak hluboko do kapsy musí zájemci o tuto netradiční dovolenou bohatou na  originální zážitky sáhnout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve Finsku vyrostla skleněná iglú. Nabízí výhled na polární záři