Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ve Dvoře Králové máte Afriku jako na dlani

Šárka Braumová

Šárka Braumová

23. 8. 2010

ZOO Dvůr Králové se v průběhu 60 let proměnila z malé ZOO v jednu z největších zoologických zahrad u nás. Navíc se stala významným chovatelem afrických zvířat v ČR. Kromě klasické procházky mezi výběhy se zvířaty si můžete užít dobrodružnou jízdu, kde budete mít Afriku jako na dlani.

ZOO Dvůr Králové se rozkládá na ploše 73 hektarů, na které vám nabídne 2 400 jedinců v 340 druzích. Nechybí pavilon šelem, plameňáků, lvů, okapi, vodní svět, tropické bažiny, svět dinosaurů, pravěk očima Zdeňka Buriana, oblíbené safari a mnoho dalších. Je právem nazývána Afrikou uprostřed Evropy. ZOO se může pochlubit i historicky první reintrodukcí nosorožců do Afriky. Dne 29. května 2009 byla do Tanzánie převezena tři zvířata. Nosorožci zde byli v 70. a 80. letech téměř vyhubeni. Zásluhou mezinárodního úsilí však došlo v řadě afrických zemí k úspěšným ochranářským opatřením a počet nosorožců se začíná zvyšovat.

Ojedinělý zážitek nabízí safari, které bylo otevřeno před jednadvaceti lety. K bráně safari se můžete dostat pěšky a po cestě si kromě klasických výběhů můžete prohlédnout i letní rozsáhlé výběhy s velbloudy, antilopami, pakoňmi a dalšími zvířaty nebo tuto trasu absolvovat vyhlídkovým vláčkem. Pak stačí nasednout do patrového safari autobusu a kochat se přírodou.

V ceně vstupného je zahrnuta i tato atrakce. Pokud chcete, můžete se svézt i několikrát. Projížďka parkem trvá asi 20 minut a vyškolení řidiči doplňují jízdu informacemi o parku i zvířatech, které se zde volně pohybují. Zajímavostí jsou vodušky, které jsou označovány jako zahradníci parku. Okusují stromy v jedné rovině, které pak vypadají, jako by je ostříhal profesionální zahradník. Aleje takto zarovnaných stromů vás doprovázejí celým parkem.

FOTO: voduška bezchybně zarovná stomy na safari

voduška bezchybně zarovná stomy na safari, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

ZOO nabízí i Offroad Safari. Jednotlivci nebo menší skupiny projíždí na pastvině Serengeti na terénních vozech se zkušeným průvodcem. Často se stává, že se zvědavá zvířata přijdou podívat až k vozu. Během července a srpna si můžete každý večer užít to pravé dobrodružství na večerní safari. V červnu a září jsou vyjížďky pouze o víkendech. První jízda začíná v 19:30, trvá 50 minut a trasa je delší, než klasická přes den. Večer jsou zvířata aktivnější a potkáte jich kolem pěti set. Nosorožci, žirafy, antilopy, zebry, velbloudi a dokonce nechybí setkání se lvy či gepardy. Budete si připadat jako v opravdové Africe.

Pokud ještě využijete ubytování v safarikempu, kde jsou bungalovy stylově vybaveny batikami a vyřezávanými maskami z Keni, budete usínat za zvuků divoké přírody a šelem, které se naopak probouzejí k aktivnímu životu.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/zoo_dvur_kralove/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve Dvoře Králové máte Afriku jako na dlani