Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vary očima baťůžkáře: To nejlepší na konec

Redakce

Redakce

9. 7. 2010

Dny a filmy ve Varech se pomalu začínají slévat do jedné nerozlišitelné masy a člověk dlouze přemýšlí, co že to vlastně už viděl a o čem to bylo. O to větší překvapení nás čekalo ve středu a ve čtvrtek, kdy jsme zhlédli naše letošní největší filmové skvosty.

MFF Karlovy Vary 2010, Zdroj: kviff.com

Je už tradicí, že každý rok na festivalu chytneme alespoň jeden pořádně depresivní film. Loni to byl ruský Vlček a Sound of Insects. Letos se nám takové filmy shodou náhod sešly na středu odpoledne.

Německý film Picco pojednává o mladíkovi, který je umístěn v nápravném zařízení pro mladistvé. Narozdíl od typických vězeňských filmů se zde nesetkáme s klasickým klišé a vlastně ani výraznou dějovou linií. Místo toho se staneme svědky psychického i fyzického teroru v té nejbrutálnější formě. Staň se buď obětí, nebo agresorem, jiná možnost není.

Musím uznat, že tento snímek byl opravdu silné kafe, kdy při otřesné závěrečné gradaci násilí několik lidí opustilo sál. Filmová anotace přirovnává film k Hanekeho Funny games a s tím mohu jen souhlasit. Jen pro silné nátury.

Kalvárie, Zdroj: kviff.com

Bizárie a vraždící kapustňák!

Temný horor Kalvárie o několik hodin později nebyl ani tak horor jako spíš úchylný počin pomateného mozku. Ovšem velice zábavný počin. Mix mezi Psychem a Misery nechce zemřít má vše, včetně zoofilních, znásilňovacích, transsexuálních, pěveckých, tanečních (!) a pronásledovacích scén. Zejména poslední jmenované se zřejmě zapíše do historie jako nejpomalejší pronásledovací scéna všech dob (stařec pronásleduje zmrzečenou obět přes bažiny neskutečně vražedně pomalým tempem).

Kalvárie byla jen malým oddychem před další projekcí s nejkratším letošním festivalovým názvem R. Opět nás děj filmu zavede do prostředí vězení, tentokrát v Dánsku. Narozdíl od Picca vsází R na příběhovou linii, schéma o nováčkovi ve vězení však zůstává stejné. Nic ale neztrácí na drsnosti a konečném dopadu na diváka.

R, Zdroj: kviff.com

Bizarní den šílených filmů byl korunován další půlnoční projekcí. I tentokrát se jednalo o snímek z žánru ozploitation. Long Weekend se ale vymykal jakémukoliv chápání a béčkovitost a neumětelnost, společně s nízkým rozpočtem, tryskala z plátna. Film o tom, co se stane, když se příroda rozhodne vrátit člověku stejnou mincí. Přejetí klokani, džíp uvíznutý v pavučině, nesmrtelně vražedný kapustňák (!) a makety ptáků vrhané proti kameře. Publikum se náramně bavilo.

Stejně zábavné bylo i tahání bezmocného opilce, který zapadl přes svodidla do křoví a jemuž jsme na prosbu jeho kamaráda pomohli ven. Ve tři hodiny ráno.

Německo dobývá Ameriku

Čtvrtek přinesl opět tropická vedra a nahromaděná únava začínala být už znatelná. Jediné štěstí, že jsme si naplánovali samé oddychové filmy.

Friendship!, Zdroj: kviff.com

Friendship! je typickou festivalovou road movie o dvou kamarádech, kteří jdou za svým snem. Jako koření a hnací motor filmu zde je fakt, že to jsou dva němečtí mladíci, kteří se rozhodnou, bez jakýchkoliv znalostí a s podprůměrnou jazykovou výbavou, vyrazit po pádu Berlínské zdi do Ameriky. Situační humor tu pramení hlavně ze střetu dvou zcela odlišných kultur. Film pobaví, člověk se zasměje, ale jako celek je to hodně nevyvážené a nedotažené.

Zato Hitler v Hollywoodu nabízí dokonale detailní pseudodokumentární mystifikaci, jako ódu na evropský film. Těžko stravitelné pro svátečního diváka, který dle mého názoru němůže ocenit nespočet narážek z kinematografické historie a nadhled, kterým je celý film protkán. V hlavní roli Maria de Madeiros (klišé: ta holka z Pulp Fiction) a Hollywood jako zlý utlačovatel evropského filmu.

Návrat vidláků v nejlepší formě

V jednom z minulých článků jsem se zmiňoval o filmu Tucker & Dale vs Zlo. Jak jsem slíbil, vracím se k němu znovu. Konečně za sebou mám jeho projekci a stalo se přesně to, co jsem předpokládl. Tento satiricko parodický horor se hravě vyhoupl na pomyslné první místo mého žebřičku nejlepších letošních karlovarských filmů.

Tucker & Dale vs Zlo, Zdroj: kviff.com

Dlouho se mi nestalo, abych se u nějakého filmu smál od začátku do konce. T&D je film bez jakýchkoliv hluchých míst, laciných fórů a klišé. Naopak hororové klišé je to, co si Eli Craig vzal na paškál a obrátil naruby.

Tucker a Dale jsou dva vidláci a věrní přátelé. Jejich dovolená na nově  zakoupené chatě v lesích (která jako by vypadla z Evil Dead) se mění v peklo, když se poblíž utáboří studenti s utkvělou představou, že oba protagonisté jsou vražední maniaci, kteří je chtějí zlikvidovat. Tento fakt a zdroj koňské dávky humoru pramení z toho, že zmagoření studenti se vždy přimotají do situací, které z jejich pohledu jako by vypadly z toho nejhoršího hororu.

Původně jsem se snažil některé scény přepsat pro ilustraci do článku, ale zjistil jsem, že tak jedině ztatí své kouzlo. Vidět dva nicnetušící chudáky, kolem nichž vlastní vinou umírají studenti jako na běžícím páse, je velká zátěž pro bránice. Velice originální, velice vtipný a velice inteligentní snímek. Must–see a bez debat číslo jedna mých letošních Varů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vary očima baťůžkáře: To nejlepší na konec