Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vary očima baťužkáře: Alternativní neděle, druhé šance a první zklamání

Redakce

Redakce

5. 7. 2010

V neděli se opět teploměry ve Varech pěkně zapotily. Kdo měl alespoň trochu rozumu a štěstí, zavřel se na celý den do kinosálů nebo do příjemného chládku v prostorách hotelu Thermal, případně se uvelebil v jedné z mnoha přijemných karlovarských hospůdek. Filmová nabídka na sváteční neděli byla opět nabitá a výběr byl těžký.

Bratři a sestry baťůžkáři v akci, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Program na nedělní den vypadal velice slibně. Na rozjezd hudební experiment pod tajuplným (a nakonec silně zavádějícím) názvem Média a jiné přízraky na nás čekal v divadle Husovka. Po předchozích zkušenostech jsme si na nalezení tohoto kinosálu tentokrát vyhradili téměř hodinu. Husovka má totiž jednu nepříjemnou vlastnost, a to že i když víte, kde má být, nikdy není k nalezení.

Anotace v programu byla samozřejmě opět nicneříkající, ale šedesátiminutová stopáž zaručovala alespoň to, že v případě nevalné kvality to půjde vydržet bez útěku ze sálu. Slovo alternativní je pro vyjádření toho, co se dělo na plátně, slabé slovo.

Média a jiné přízraky, Zdroj: kviff.com

 Psychedelický videoklipový experiment, který se vymykal jakémukoliv uchopení a pochopení, byl moc na většinu zúčastněných diváků. Ke všemu se ještě film po čtyřiceti minutách spustil znovu od začátku. Kdyby nám to nikdo neřekl, nevšimli bychom si toho. Jak říká jeden můj festivalový souputník: Alespoň jeden takový film je povinnost každý rok ve Varech vidět.

Master class a druhá šance pro pana Powella a Pressburgera

Místo lenošení a relaxace (ano, až tak jsme svědomití) jsme se na poslední chvíli zúčastnili dalšího Master class, setkání s filmovými tvůrci. Tentokrát byl hostem Eli Craig, mladý nezávislý americký režisér, který ve Varech letos představuje svůj filmový debut Tucker & Dale vs. Zlo. Tuto komediální satiru na klasické slasher horory poprvé představil na festivalu Sundance a setkal se s ohromným zájmem.

Tucker & Dale vs. Zlo, Zdroj: kviff.com

Nálada ve Varech je obdobná a po sobotní projekci je jasné, že zejména mladí mají jednoho ze svých favoritů. Režisér hovořil o natáčení a přidal několik zajímavých informací ze zákulisí a jeho práci. Celá Master class se nesla v odlehčeném duchu a účastníci se dočkali i několika ukázek z filmu. A jelikož je to film, na který se teprve chystám, je jisté, že o něm nepíšu naposledy.

Sobotní útěk z kina mi nedal spát. Přece tak oceňovaní tvůrci nemohou mít tak špatné filmy. Nebyl jsem jen unavený nebo ve špatné náladě? Tak jako tak, přišel čas na druhou šanci. Povedlo se mi získat úplně poslední lístek na projekci filmu Černý narcis. Nelitoval jsem. Syrové drama z ženského kláštera v Kalkatě, kde víra zápasí se smyslnosí prostředí a sžírá i ty nejpevnější charaktery, bylo opravdu silným zážitkem. Nehledě na to, že Deborah Kerr v jedné z hlavních rolí byla prostě nádherná. Technicolorový rok 1947 ve své plné kráse. Snad jen škoda té klimatizace v sále, která citelně nestíhala.

Kde nic není, ani Nikdo nehrabe

Výlet v tropických třicítkách k hotelu Pupp je jen pro silné nátury. Naším motorem byla vyhlídka na očekávaný belgický film Pan Nikdo (Mr. Nobody). Sál hotelu byl nacpaný k prasknutí. Škoda, že obsah filmu zůstal téměř prázdný. Ačkoliv se Jared Leto v hlavní roli snaží, co to jde (a že mu to jde), základní filmová premisa je jednoduchá: Co by se stalo, kdyby…? Tento fakt je zbytečně složitě zabalen do jaksi nepatřičných ozdůbek a přeplácanosti, navíc má režisér zřejmě pocit, že divák je moc hloupý a musí mu tento fakt servírovat po celý film neustále dokola. Bohužel na úkor nějaké vypointovanosti nebo snad narativu a v celkem nudné audiovizuální obálce.

Pan Nikdo, Zdroj: kviff.com

Po mírném zklamání měl být poslední útěchou film Patrick, který patří do sekce půlnočních filmů. Ta se letos zabývá bizarním žánrem ozploiation (australská odpověď na americké exploatační filmy). Byl to tak bizarní a ujetý zážitek, že jsem prostředek filmu prospal (musím ale uznat, že to bylo hlavně únavou). Kolega mě naštěstí ujistil, že jsem o nic nepřišel. Každopádně snímek o mladíkovi v komatu, který pomocí psychokineze terorizuje celou nemocnici, své kouzlo měl. Umocněné v případě posilnění alkoholickými nápoji.

Jo a přijel Jude Law, kterého jsem nestihl…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vary očima baťužkáře: Alternativní neděle, druhé šance a první zklamání