Menu
TOPZINE.cz
Recenze hudebních CD a DVD

Vaření je hra. David Gray miluje a trpí na svém novém dvojalbu Foundling

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

5. 10. 2010

Vezmeme akustickou kytaru, přimícháme několik kláves z klavíru a okořeníme bicími. Klasická kuchařka písničkářů. A David Gray umí vařit. Jak vám ale zachutná, to je věc nálady.

David Gray není v České republice příliš znám. Za svou kariéru však už stihl posbírat mnohá ocenění a v západní Evropě šplhá po žebříčku hitparád. Již patnáct let prochází hudební scénou se svou kytarou a zasmušilou neoholenou tváří jako nalezenec (foundling).

Prosby střídají deprese

První píseň alba Only the Wine je, jak již název napovídá, ideální k lehce melancholickému snění při sklence vína. S lehkou opilostí v hlase uzavírá vinné rozjímání prosbou: „Help me find the way home“. Cestu domů hledá David v celém albu.

Jistá pohoda čišící z prvního songu ale rychle omrzí, když začne přeslazený song Foundling. Naštěstí vzápětí přijde strmý pád a vaše hyperglykemie se promění v řeku sladké melasy, která vás postupně pohltí při písni Forgetting, aby vás na samém konci dorazila umrtvující kytara.

Po nepříliš zajímavé Gossamer Thread přijde depresivní Old Chair, která dává nejen svým názvem vzpomenout na unylou píseň Older Chests Davidova krajana Damiena Rice. S koncem staré židle započne poselství v In the God‘s name, které v celém albu nenajde ve své naléhavosti konkurenta.

Unavený love song We Could Fall in Love Tonight je zřejmě nejnudnější písní celého alba. Naštěstí situaci zachraňuje hned další píseň Holding on, která svým textem patří k nejlepším v albu. Úzkostná snaha udržet si zdravý rozum a milovat ve světě, kde je všechno pomíjivé, podbarvená klavírem a kytarou dávají vzpomenout na ty dlouhé osamělé zimní večery, jaké zažil každý z nás.

Za zmínku také stojí poslední song alba a to Davey Jones Locker, což je eufemismus nejasného původu pro utonutí na moři používaný námořníky. Úpěnlivé volání, doprovázené kytarou a klavírem je vyslyšeno a album končí.

Bonusové album obsahuje navíc 8 nových a dosud nezveřejněných písní. Jako bonusové album však postrádá jistou kompaktnost a písně na sebe náladově příliš dobře nenavazují, což na druhou stranu udrží již možná dřímajícího posluchače v bdělém stavu.

Za zmínku zde stojí především song A Million Years, kde se David raduje, že je zde konečně smrt, jež ho osvobodí od nudy a bolesti všedních dní, a také rock’n’rollová Indeed I Will, zřejmě nejpozitivněji laděná píseň z celého alba.

Celkově se Foundling bude zamlouvat především náročnějším posluchačům, kteří ocení poezii každé písně a dají Davidovi trochu času, aby je chytil za srdce. Pokud máte rádi písničkáře jako je například Damien Rice, není třeba s koupí Foundling váhat.

David Gray – Foundling

Vydáno: 28. 06. 2010
Celkový čas: 44:42 + 27:46
Skladby: Only The Wine, Foundling, Forgetting, Gossamer Thread, The Old Chair, In God’s Name, We Could Fall In Love Again, Holding On, When I Was In Your Heart, A New Day at Midnight, Davey Jones’ Locker, Fixative, Morning Theme, The Dotted Line, A Million Years, Who’s Singing Now, Old Father Time, Indeed I Will, A Moment Changes Everything
Vydalo: IHT Records

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vaření je hra. David Gray miluje a trpí na svém novém dvojalbu Foundling