Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Varadero je pokladem i zlatou klecí Kuby

Šárka Braumová

Šárka Braumová

11. 9. 2010

Foto: VaraderoV předchozích dílech jsme s Topzine.cz  procestovali většinu Kuby. Navštívili jsme hlavní město, objevili kouzlo doutníků a zažili dobrodružství v džungli. Teď už přichází zasloužený odpočinek na jedné z nejhezčích pláží světa s prvotřídním koktejlem v ruce. Varadero se stalo synonymem luxusu, bohatství a zlatou klecí.

Foto: Varadero

Varadero, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Největší plážový komplex a turisticky vyhlášená oblast v Karibiku se nachází asi 140km od hlavní města Havany. Na mapě Kuby vypadá Varadero jako nevýznamný výčnělek. Opak je pravdou. Je to protáhlý, asi 20 kilometrový poloostrov, který je přibližně z 70% využíván pro potřeby turistů. Zbytek Varadera tvoří divoké pláže a nepropustné houštiny. Už v roce 1872 si místní uvědomovali krásu této oblasti a vystavěli tu první prázdninová střediska. Dodnes můžeme na některých místech vidět dřevěné koloniální domy.

Do celosvětového podvědomí se Varadero dostalo až roku 1930 díky americkému milionáři Irenee Dupont, který si na ostrově postavil vilu, golfové hřiště, přistávací plochu a přístav pro jachty. Od té doby se na Kubě scházela především smetánka tehdejší doby, Al Caponeho nevyjímaje. Vystavělo se několik dalších hotelů, ale turistické a zábavní centrum se z Varadera naštěstí nestalo.

FOTO: pláž Varadero

pláž Varadero, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Pláže jsou v této oblasti udržované, každé ráno kolem šesté hodiny zde místní sbírají odpadky a za nimi jede rolba a urovnává písek. Pro absolutní komfort turistů je ve všedních dnech zakázán domorodcům vstup na pláž. Ti, více než u moře, tráví svůj čas v houpacím křesle. Vedle doutníků a rumu je to další typická a hlavně neodmyslitelná věc v jejich životě.

Ostatně co také dělat jiného v takovém horku, než se pohupovat v křesle, popíjet koktejly a nechat se ovívat občasným vánkem. I když není to jen horkem, mají optimistický pohled na svět a nezatěžují se jakýmikoliv starostmi a na většinu otázek vám odpoví slovem maňana (zítra). Kubánci jsou velmi přátelští a rádi komunikují. Takže až vás kubánská rodinka při cestě na pláž pozve na pravé kubánské zabíjačkové hody, rozhodně neodmítejte! Zabíjačku umí připravit opravdu výborně.

Hotelové komplexy jsou špičkově vybavené a najdete zde veškeré vybavení, jaké si jen člověk může přát. O rozsáhlé zahrady se stará několik zahradníků, kteří vám i na památku upletou klobouk z palmového listí, kterou ozdobí ptáčkem či kobylkou jak jinak než opět z palmové ratolesti.

FOTO: originální suvenýr: upletené kloubouky od místního zahradníka

originální suvenýr: upletené kloubouky od místního zahradníka, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Zastavte se i v hotelovém baru, místní barmani zdatně ovládají své řemeslo a během chvilky vám namíchají výborné koktejly. Věřte, že takové jako na Kubě už nikde neochutnáte.

Koktejly:

Mojito: bílý rum, třtinový cukr, lístky máty, limeta a neperlivá voda

Daiquiri: rum, limetový džus, cukrový sirup

Piňa Colada: bílý rum, kokosové mléko a šťávu z plodů ananasu

Cuba Libre: bílý rum, cola a limety

Mary Pickford: rum, ananasový džus, grenadina

Související články:
Objevte ostrov svobody, objevte Kubu

Za nejlepší vůní doutníků a chutí rumu na Kubu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Varadero je pokladem i zlatou klecí Kuby