Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vánočnímu stromu z Malých Kyšic dominují v Praze symboly českých králů

Redakce

Redakce

17. 12. 2011

FOTO: Vánoční strom v Praze 2011Vánoční trhy na Staroměstském náměstí byly loni oceněny listem Daily Mail jako jedny z nejmalebnějších na světě. Jejich dominantou je každoročně obří vánoční strom, který letos zdobí symboly českých králů.

FOTO: Vánoční strom v Praze 2011

Staroměstské náměstí zdobí mohutný smrk z Malých Kyšic, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz

Mohutný smrk ztepilý, který vévodí Staroměstskému náměstí, rostl sedmdesát let v obci Malé Kyšice na Kladensku. Měří 22 metrů a byl vybrán v soutěži, ve které lidé sami navrhovali vhodné stromy pro pražské vánoční trhy.

Smrky zařazené do soutěže musely splňovat několik základních podmínek. Vhodný strom měl být vizuálně pravidelný a měřit více než 20 metrů. Dále musel být dobře dostupný pro těžkou techniku. A v neposlední řadě bylo důležité, aby to byl strom zdravý, což ověří dendrologická zkouška.

Ve stylu českých králů

Vánočnímu smrku letos dominuje zlatá a červená barva. Po setmění ho zdobí padesát tisíc světýlek. Symbolika českých vladařů se objevuje jak na Staroměstském, tak i na Václavském náměstí, kde stojí desetimetrový umělý strom. Oba stromy jsou ozdobeny půlmetrovými dukáty s královskou korunou, dále na stromech visí trumpety, halapartny, motivy lilií nebo také královská jablka a červené vlaječky.

Na Staroměstské náměstí přivezla strom téměř 30 metrů dlouhá souprava. Vánoční smrk jel vůbec poprvé centrem města, nikoli pražskými tunely, kde by se mohl poškodit. Blízká vzdálenost Malých Kyšic od hlavního města celkový transport výrazně ulehčila. V loňských letech se stromy převážely z Brd, Krkonoš nebo dokonce z Beskyd.

FOTO: Trhy na Staroměstském náměstí jsou lákadlem nejen pro turisty

Trhy na Staroměstském náměstí jsou lákadlem nejen pro turisty, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Bezpečné ukotvení stromu je pro organizátory vánočních trhů prioritou, proto je zajištěný pomocí ocelových lan napnutých k několikatunovým zátěžím. Organizátoři se chtějí vyhnout nehodě z roku 2003, kdy staroměstský vánoční strom spadl a zranil britského turistu.

Podobná situace se letos odehrála v estonském Tallinu, kde se na hlavním náměstí zřítil čtyřapůtunový vánoční strom ve chvíli, kdy kolem procházela skupina malých dětí. Nikomu se jako zázrakem nic nestalo.

Po Vánocích do zoo

Trhy na Staroměstském náměstí potrvají až do 1. ledna. Ve stejný den bude stromek odzdoben, jeho větve se oddělí od kmene a poputují do pražské zoologické zahrady, kde si na nich pochutnají sloni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánočnímu stromu z Malých Kyšic dominují v Praze symboly českých králů