Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Vánoční zázrak a další novinky ze světa pražských muzikálů

FOTO: Janek Ledecký s Lindou Rybovou na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Vánoční zázrakTiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní… Neděláme si z vás legraci, stejně jako si ji nedělali pánové Suchý a Šlitr ve své koledě. V tomto krásném, již téměř letním počasí nám představuje Janek Ledecký svůj zbrusu nový muzikál, a jak jinak než o Vánocích.

FOTO: Janek Ledecký s Lindou Rybovou na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Vánoční zázrak

Janek Ledecký s Lindou Rybovou Zdroj: Divadlo Broadway

Měsíc květen byl vůbec divadelními zajímavůstkami prošpikovaným měsícem. V Divadle Kalich měla premiéru hudební komedie Zločin v Posázavském Pacifiku Ondřeje Havelky, jejíž recenze se připravuje. Městská divadla pražská zase slavila 60. let výročí od založení a pro tu příležitost vyšli vstříc divákům a uspořádali veřejnou projekci přímo v pasáži U Nováků jedné z divácky nejnavštěvovanějších her Pan Kaplan má třídu rád, a to zdarma.

Skupina ELÁN oproti tomu slavila 30leté výročí jejího působení a při té příležitosti byl veřejnosti zčásti odtajněn chystaný projekt v Divadle Kalich, muzikál Osmý světadíl v režii Jána Ďurovčíka. Dubnové konkurzy na hlavní ženskou roli Esmeraldy v připravovaném muzikálu Quasimodo, tentokrát v Divadle Hybernia, již přinesly své ovoce, a to v podobě rovnou dvou nových Esmerald, kterými se stanou Radka Pavlovčinová s Markétou Procházkovou. Divadlo v Celetné nám připravilo obnovenou premiéru jednoho ze speciálních májových představení Draci noci, tentokrát ze světa dávné poezie exotických zemí.

Pokud něco nového začíná, zákonitě musí i něco starého skončit. Tak jsme se rozloučili derniérou 23. května s představením Žebrácká opera v Národním divadle Praha, režijně zpracovaným Ivanem Rajmontem, kde herecky i pěvecky opravdu exceloval Vojta Dyk.

A protože je studnice divadelního umění nevyčerpatelná (alespoň já v to pevně věřím), usmívá se na neočekávání v podobě zveřejněné další muzikálové novinky. Pohodlně se usaďte do křesel, pro dodání atmosféry si zatopte nejlépe v krbu (zapálená svíčka by ale také měla stačit), pusťte si koledy a u toho můžete v duchu začít sepisovat seznam dárků k Vánocům.

Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Že jsme se zbláznili? Naopak, s příhodně navozenou atmosférou se vám chystáme představit muzikál Janka Ledeckého, jehož premiéra se odehraje 30. listopadu tohoto roku v Divadle Broadway.

FOTO: Marek Vašut na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Vánoční zázrak

Tak schválně, jakou roli si Marek Vašut zahraje? Pozitivní, či negativní, co myslíte?

Po delší odmlce v kariéře Janka Ledeckého, jde o mistrný tah, jak se znovu vrátit na českou hudební scénu. O tom, že s uchopením muzikálového žánru nemá nejmenší problém, jsme se mohli přesvědčit již ve světě známém podání Shakespearovského dramatu Hamlet (nejen po České republice, ale i na Slovensku, ve Spojených státech a v Koreji se odehrálo na 1 200 představení), nebo Galileo. Jedno z klasických témat se rozhodl zpracovat i v připravovaném muzikálu IAGO na motivy Shakespearova Othella.

Pod záštitou Divadla Broadway tak začal vznikat vánoční romantický příběh prolnutý nejslavnějšími a posluchači nejoblíbenějšími vánočními melodiemi tohoto zpěváka.

Děj má nastínit život skupiny lidí, kteří se snaží přežít ve světě, kde je kromě každodenních starostí, trápení a bolestí, někdy i příjemně překvapí nečekané události, které mohou zcela změnit jejich životy. Příběh, snažící se obnovit kouzlo oslav tradičních českých Vánoc bez Santa Clausů, zato s pravým českým Ježíškem.

„Stejně jako vánoční tradici se Marek brání vážnému vztahu, protože má strach ze zklamání. Strach věřit, že se může stát zázrak, který znovu vystaví most přes tu propast úzkosti a bolesti, která mu zvlášť o vánocích připadá tak bezedná. Důvodem, proč se Veronika nechce vázat, je její nemoc. A ta je daleko vážnější, než si je Veronika ochotna připustit. A šance na obrat v léčbě se rovná zázraku. ​Jsou zrovna Vánoce – ta pravá chvíle pro zázrak? A co všechno je pro něj každý připraven a ochoten udělat? A obětovat? Přijďte se podívat do Divadla Broadway. A zkuste na chvíli zase věřit. Na Ježíška a na to, že v každém z nás je víc síly, než nám připadá. Věřit na zázrak,“ přibližuje děj Janek Ledecký.

O přesném obsazení rolí se dosud rozhoduje, ale již teď vás určitě překvapí, když ve spojení se slovem muzikál zmíním jména takových herců jako Martin Dejdar, Linda Rybová, Marek Vašut, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Petr Štěpánek, Marián Labuda, nebo Aleš Háma. Zbylé role budou obsazeny na základě brzy již zveřejněných výsledků konkurzu, který se uskutečnil ve středu 1. června.

FOTO: Janek Ledecký na tiskové konferenci k připravovanému muzikálu Vánoční zázrak

V muzikálu zazní nejznámější hity Janka Ledeckého

Pokud jste již zavítali do Divadla Bez zábradlí na představení Cikáni jdou do nebe, nebo jste zhlédli Hello Dolly! V Městském divadle Mladá Boleslav, nebude vám neznámé ani jméno režiséra a choreografa Radka Balaše. Ten se například spolupodílel na tvorbě muzikálu Kniha džungle (Divadlo J. K. Tyla), nebo Adéla ještě nevečeřela (Slovácké divadlo, Divadlo Broadway). Momentálně pracuje na uvedení komorního muzikálu Marilyn Monroe.

Libreto vytvořil Jan Potměšil, nyní pracující jako šéfdramaturg České televize. Jeho práci můžete znát z pořadů Uvolněte se, prosím!, nebo Atlet roku, na nichž se podílel jako scénárista a dramaturg.

„Už dlouhá léta nosím v hlavě námět na film, který by byl krásnou love story. Proto jsem využil příležitosti a svůj námět sdělil Jankovi a jemu se moc líbil. A tak jsem zažil jeden obrovský zázrak a začal poprvé v životě pracovat na libretu k muzikálu a navíc s tak velkým profesionálem, jakým Janek bezpochyby je. Proto si přeji, aby tento muzikál diváky bavil, dojímal, nechal snít a hlavně, aby nepřestali věřit na zázraky. Navíc je vše protknuto vánoční atmosférou a skvělými Jankovými písněmi,“ dodává Jan Potměšil k jejich spolupráci na muzikálu.

Až si tedy budete chtít navodit tu správnou vánoční atmosféru, mějte na paměti, že premiéra muzikálu je již 30. listopadu v Divadle Broadway. Není nic snadnějšího než přijít a zazpívat si spolu s herci pár vánočních šlágrů.

Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Divadlo Broadway

Režie: Radek Balaš

Hudba, texty, libreto: Janek Ledecký

Hrají: Martin Dejdar, Linda Rybová, Markéta Plánková, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Marek Vašut, Filip Antonio a další

Premiéra: 30. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční zázrak a další novinky ze světa pražských muzikálů