Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Vánoční tradice v Anglii: Nesmí chybět pudink, čaj a prasata v županu

Redakce

Redakce

16. 12. 2011

Chcete se dozvědět, jak se slaví Vánoce, co se podává na štědrovečerní tabuli a kdo přináší dárky v zemi Alexandra McQueena, Stelly McCartney a Bridget Jonesové?

I když u nás se Vánoce stávají spíše komerční a stresující záležitostí, v Anglii zůstávají velikou slávou, na kterou se celý národ každoročně těší. Duch Vánoc a pohoda zde stále setrvávají a tradice se pořád dodržují. A jak to tedy vypadá v Anglii v době vánočních svátků?

Smrk putuje z Norska

Vánoce v Anglii jsou především oblíbeným dnem těch nejmenších. Na 25. prosince se třesou celý rok a v tento den vstávají velmi brzy ráno, aby se podívali, co jim Father Christmas nadělil do vánočních punčoch za překvapení. Po snídani už se opět hrnou k vánočnímu stromku, aby si mohli s celou rodinou rozbalit své dárečky.

Děti z prvního stupně také krátce před Vánocemi hrají divadelní představení o narození Ježíška pro zbytek školy a pýchou překypující rodiče. Většinou samy maminky svým dítkům šijí kostýmy. Vzpomeňte na langustu v Lásce nebeské.

FOTO: Hugh Grant a Martine McCutcheon ve filmu Láska Nebeská

Hugh Grant a Martine McCutcheon ve filmu Láska Nebeská, Zdroj: distributor filmu

A stejně jako my Češi se chodíme podívat na rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, tak i v Londýně na Trafalgar Square je každý rok za velké slávy vztyčen a ozdoben obrovský smrk z Norska.

Za druhé světové války, když Norsko bylo okupováno Němci, se norský král Haakon musel uchýlit do exilu v Anglii. A od roku 1947 obyvatelé hlavního města Oslo každý rok posílají Anglii tento norský smrk jako projev díků.

Okolo poledne přichází paradoxně na řadu vánoční večeře. Kapra s bramborovým salátem ale nečekejte. Angličané na Vánoce místo toho podávají opečeného krocana, což jistě znáte z amerických filmů na díkůvzdání. Krocana doplní růžičkovou kapustou, která bývá velkým nepřítelem dětí, opečenými brambory, brusinkovou omáčkou, ořechovou nádivkou a jako nezdravou třešničkou na dortu malými párečky zabalenými ve slanině, známými také jako prasata v županu.

FOTO: Anglický pudink

Typický anglický vánoční pudink by v Čechách asi nepochodil, Zdroj: youtube.com

Na krocanovi si údajně jako první pochutnal král Jindřich VIII., známý svými šesti ženami. Jíst krocana na Vánoce se ale stalo populární až na počátku 20. století. Jako zákusek se jí vánoční pudink, což je ovocný tuhý pudink, který se polévá hořící brandy, prý na zahánění zlých duchů. To bychom však dětem nedoporučovali.

Čtěte také, jak se slaví v Itálii

Večeři doprovází celá řada tradic, které slouží především k pobavení. Jednou z nich je třeba tahání vidlicové kosti krocana. Kost má tvar písmene Y, dva lidé se chytnou každý jednoho konce kosti a tahají. Ten, kdo získá větší část kosti, si může něco přát.

FOTO: Vánoční crackers

Vánoční crackers ukrývají překvapení, Zdroj: sxc.hu

Další tradicí je vánoční cracker, který je umístěn vedle každého talíře na vánoční tabuli. Když se cracker uchopí z obou stran a zatáhne se, vypadne z něj barevná papírová koruna, která se většinou nosí po zbytek dne.

Ve tři hodiny odpoledne pak anglický národ poslouchá či zhlédne královnin proslov, který vysílá jak televize, tak rozhlas. Od roku 2007 je dokonce možné ho vidět i na královnině vlastním kanálu na YouTube.

Vánoční pohoda na prvním místě

Okolo šesté hodiny večer se pak podává vánoční čaj, což je doba, kdy začíná zasloužilý odpočinek především pro rodiče. Přichází blízcí přátelé a příbuzní, hrají se různé hry a užívá se zábava a vánoční pohoda. Děti se mezitím těší z dárků nebo se dívají na vánoční televizní program.

A tak se nehoňte za vánočními dárky a užívejte pohody, o tom přece Vánoce jsou, i když se na to často zapomíná. Vezměme si příklad z Angličanů a užívejme si atmosféry a jeden druhého, protože když ne na Vánoce, tak kdy?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vánoční tradice v Anglii: Nesmí chybět pudink, čaj a prasata v županu