Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Vánoční představení v Praze: Zkraťte si čekání na Ježíška

Čekání na Vánoce si lze zkrátit ledajakými způsoby. Děti otvírají okénka sladkého adventního kalendáře, maminky žhaví trouby na vanilkové rohlíčky, tatínkové vyhlížejí nejkošatější smrček. Proč ale nevytvořit novou tradici a vyrazit za kulturou? Vánočních představení je v Praze víc než dost a zdaleka nejsou určeny jen pro ty nejmenší.

Balet, opera, činohra, koncerty, benefice i vánoční bazary. Nabídka pražských divadel je i před nejkrásnějšími svátky v roce skutečně pestrá. Stači se jen vybrat. Zde je malá ochutnávka.

Okouzlující Louskáček je vánoční klasikou

Slavný vánoční balet P. I. Čajkovského asi není třeba příliš představovat. Na divadelních prknech se poprvé objevil již v roce 1892 a přesto, že od té doby prošel mnohými úpravami, jeho obliba u dětí i dospělých po celém světě se nijak nemění. Příběh se odehrává v 19. století v Londýně a vypráví o kouzlu Vánoc, které proměňuje povahy lidí.

Louskáčka uvádí Národní divadlo v prosinci a v první polovině ledna příštího roku. Na jevišti se v baletních špičkách objeví Adéla Pollertová, Alexander Katsapov, Nikola Márová, Radek Navrátil a další. Představení doprovází čarovnou hudbou orchestr opery Národního divadla.

Netradiční České Vánoce s Danou Batulkovou

„České Vánoce nejsou vánoční hrou v klasickém slova smyslu“, uvádí divadlo ABC. „Jde o svéráznou adaptaci starého známého příběhu, která je inspirována lidovým barokním divadlem, Ladovskými jesličkami a také dnešní většinově ateistickou společností, která Vánoce již dávno nevnímá jen jako svátky slavící Boží narození.“ Představení slibuje velkou nadsázku, nečekané paradoxní situace a komické dialogy. Vše ve vánočním balení.

České Vánoce v divadle ABC

Dana Batulková v Českých Vánocích Zdroj: Divadlo ABC

Na České Vánoce v režii Jiřího Janků můžete zajít do divadla ABC po celý prosinec. Těšit se můžete na Danu Batulkovou v roli Anděla, dále se představí Kateřina Lojdová, Martin Písařík či Hanuš Bor.

Švandovo divadlo pro děti i dospělé

Oblíbené smíchovské divadlo na dobu předvánoční přichystalo také díky hostujícím souborům rozmanitou nabídku představení a pohádek určených malým i velkým.

Po celý advent bude na jevišti Švandova divadla k vidění představení Vánoce, ono se řekne Vánoce… v podání Dětského divadelního studia, což je vánoční povídání a zpívání o tom, jak by to podle dětí mělo o svátcích vypadat. Pro milovníky loutek je přichystána pohádka Andělíček Toníček a následná loutkářská dílna s herci Buchet a loutek.

Dospělým divákům je pak určena sváteční inscenace Ve vánočním stromečku sekérečka v režii Dodo Gombára. Na jevišti se představí Petra Hřebíčková, Eva Leimbergová, Zuzana Onufráková a Barbora Poláková.

Jak to vlastně bylo s Ježíškem

Divadlo Minor uvádí po celý prosinec obnovenou premiéru kultovní inscenace pro celou rodinu s názvem Vánoce aneb Příběh o narození. Pohádka má v dnešní uspěchané době, kdy se se zajímáme jen o dárky a kapra a bramborový salát, připomenout, kdo to ten Ježíšek vlastně byl a proč se vůbec narodil.

Příběh o narození v divadle Minor

Příběh o narození v divadle Minor Zdroj: Divadlo Minor

Režie představení se ujal Jan Jirků, o hudbu se postaral Jan Matásek. Hrají Naďa Husáková, Ilona Semrádová, Slávek Brabec, Václav Krátký, Dalibor Mucha a mnozí další.

Vánoční bazar v DISKu a další

Koncertů je po celý advent bezpočet, stačí se jen podívat na programy divadel, kulturních sálů a kostelů. Oblíbenou Rybovu Českou mši vánoční, ale také mnoho dalšího uvádí divadlo Hybernia. Unikátní hudební projekt Michala Horáčka s názvem Ohrožený druh přichystalo na 26. 12. Divadlo na Vinohradech.

Z divadla DISK se ve dnech 17. – 19. 12. stane prostor pro Vánoční bazar, který již poněkolikáté pořádají herečky Tatiana Vilhelmová a Aňa Geislerová společně s Peterem Sergem Butkou. Vrcholem této akce pak bude večírek s názvem Snesitelná lehkost pití v Lucerna Music Baru v pondělí 20. 12. Na akci vystoupí známé osobnosti. Výtěžek ze vstupného půjde na charitativní účely.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční představení v Praze: Zkraťte si čekání na Ježíška