Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vánoční Londýn. To je mulled wine, koledy a hlavně levné nákupy!

Redakce

Redakce

21. 12. 2010

Nastal čas Vánoc a v mnohých evropských městech se setkáváme s atmosférou blížících se svátků. Každé město má své kouzlo a v tomto období nabízí něco jiného. Jestliže máte chuť na neobvyklý vánoční výlet, Londýn může být dobrou volbou nabízející poněkud odlišný zážitek, než na který jste zvyklí z naší republiky nebo od okolních sousedů.

FOTO: Tower Bridge

Tower Bridge, Foto: Jakub Závodský, Topzine.cz

Když se rozhodnete vyrazit do Londýna, máte na výběr z několika možností. Můžete letět letadlem, což je pohodlné a rychlé, objednat si zájezd autobusem anebo můžete vyrazit autem, přeplavit se přes kanál La Manche (známější také jako anglický kanál) trajektem, a po cestě projet kus západní Evropy. Cena je ve všech případech téměř stejná.

Hotel, hostel, B&B

Co se týče ubytování mimo centrum města, cena nejlevnějších hostelů se pohybuje v rozmezí od 13 do 20 liber/noc v pokoji se čtyřmi postelemi. Ceny hostelů poblíž centra jsou několikanásobně vyšší, záleží na komfortu, jaký si zvolíte. Pokud nemáte chuť na hostel ani hotel, je zde možnost zařídit si ubytování v zařízeném domě, který sdílíte s několika lidmi.

Ceny se pohybují stejně jako za nejlevnější hostel a tento způsob ubytování můžete najít i poblíž centra města. Vzdálenější lokalita ale není problém vzhledem k Londýnskému metru, denní lístek koupíte za 6.50 liber, což je výhodnější, protože jedna cesta obyčejně přijde na 4 libry.

FOTO: Londýnská ulice

Londýnská ulice, Foto: Jakub Závodský, Topzine.cz

Londýn se svým počtem obyvatel pohybujícím se kolem 8 milionů a velkým počtem národnostní nabízí nepřeberné množství možností. Multikulturalismus zde můžete cítit na každém kroku. Lidé jsou zde přívětiví a Britové jsou velmi zdvořilí. Ulice jsou čisté a příjemný pocit z cihelné architektury metropolitního města doprovází teploty nad nulou za slunného počasí střídající se s příležitostným deštěm.

I přesto, že Londýn je hlavním městem Velké Británie, velmi zřídka zde narazíte na rodilého Brita. Ti z velké části žijí na okraji Londýna a do města dojíždějí jen za prací. Obyvatelé Londýna jsou z velké části přistěhovalci, nejčastěji se jedná o imigranty z černého kontinentu, Asie, blízkého východu a východní Evropy.

FOTO: Náměstí s kluzištěm

Náměstí s kluzištěm, Foto: Jakub Závodský, Topzine.cz

Vzhledem k multikulturalismu Londýna jsou Vánoce jako křesťanský svátek záležitostí výhradně Britů a přistěhovalců z Evropy s křesťanskou tradicí, ale i přesto si můžete užít atmosféry Vánoc dosyta.

V centru Londýna můžete najít mnoho ledových kluzišť, na kterých najdete stánky s různými nápoji a kde se z tohoto zimního sportu radují děti i dospělí za doprovodu hudby s vánoční tématikou. Lístky je možné koupit na místě anebo rezervovat na internetu. Cena se pohybuje do 15 liber.

Vánoční trhy v Hyde Parku

Pokud máte chuť navštívit vánoční trhy, najdete je v Hyde Parku. Naleznete zde vše od stánků s různými drobnostmi, domácími výrobky, suvenýry, až po pouťové atrakce pro děti jako kolotoče, kluziště a hrad hrůzy.

Nechybí samozřejmě ani stánky nabízející různé druhy pochutin, horkou čokoládu s tvrdým alkoholem (hot chocolate with shots)  anebo svařené víno (mulled wine), které na zahřátí v teplotě pohybující se kolem nuly nebudete potřebovat, ale k vánočnímu trhu prostě patří. Obojí stojí 4 libry a pokud máte chuť i na tradiční anglickou kuchyni, Fish and Chips seženete do 7 liber. Lavičky k posezení také nechybí.

FOTO: Vánoční trhy v Hyde Parku

Vánoční trhy v Hyde Parku, Foto: Jakub Závodský, Topzine.cz

Vánoční strom a nákupy za tři libry

Na známém Trafalgar Square najdete Londýnský vánoční strom, který městu každým rokem věnuje Oslo jako vyjádření vděku za pomoc ve 2. světové válce. Při slavnostním obřadu starosta Osla rozsvěcuje vánoční strom, tento ceremoniál se stal tradicí od roku 1947.

Před vstupem do Národní galerie s výhledem na náměstí se pak můžete zaposlouchat do zpěvu vánočních koled. Vděčným turistickým tipem jsou nejrůznější muzea. Ta, která jsou státní, jsou bezplatná.

Vánoční nákupy v Londýně můžete uskutečnit na Oxford Street, která se nachází na konci Hyde Parku. Naleznete zde v podstatě vše na co jen pomyslíte. Od obchodů nabízející oblečení od tří liber za kus, až po elektroniku, která je přibližně o třetinu levnější než u nás doma. Pokud máte dost pevné nervy přestát nekonečné fronty, určitě se vám budou nákupy v Londýně zamlouvat a koneckonců, mohou se i vyplatit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční Londýn. To je mulled wine, koledy a hlavně levné nákupy!